Trwa ładowanie...

Śródmieście: dzielnica pełna kontrastów

Blisko 1/3 wszystkich mieszkańców to emeryci, sporo osób korzysta tu z zasiłków. Tymczasem buduje się tutaj najdroższe apartamenty

Share
Śródmieście: dzielnica pełna kontrastów
d2u8lrx

Śródmieście ze wszystkich dzielnic oferuje najlepszy dostęp do kultury, edukacji i opieki lekarskiej. Buduje też najdroższe apartamenty. Jednak blisko 1/3 wszystkich mieszkańców to emeryci, sporo osób korzysta tu też z zasiłków społecznych - czytamy na stronie dobraulica.pl.

Czytaj również: Najlepiej żyje się w Śródmieściu, najgorzej na Białołęce

Najbardziej atrakcyjna dzielnica****

Z danych Urzędu Statystycznego wynika, że jest to najbardziej atrakcyjna dzielnica Warszawy pod względem warunków życia. Tutaj właśnie jest najlepszy dostęp do placówek medycznych i aptek (na jeden zakład opieki zdrowotnej przypada tylko 678 osób, na jedną aptekę 1500 osób). W najlepszej sytuacji są też śródmiejscy rodzice. Na każde tysiąc dzieci w wieku 3-6 lat czekają 1042 miejsca w przedszkolu. Na jedno miejsce przy szkolnym komputerze z dostępem do internetu przypada zaledwie dziewięciu uczniów podstawówek - a więc najmniej w Warszawie. Tutaj jest również najwięcej bibliotek i największa liczba sklepów.

d2u8lrx

Najstarsza dzielnica Warszawy

Niewiele wolnych terenów do zabudowy ogranicza napływ nowych lokatorów, z tego powodu prawie 30 proc. mieszkańców to emeryci . W wieku produkcyjnym mieszka tu tylko 61,1 proc. osób, w wieku poprodukcyjnym aż 27,8 proc. Tutaj rejestruje się najniższy w Warszawie przyrost naturalny, ujemne saldo migracji i najwyższy wskaźnik feminizacji- na 100 mężczyzn przypada 125 kobiet.

Kontrasty

Z powodu niewielkiej liczby wolnych działek, w tej dzielnicy buduje się najmniej nowych mieszkań. Jednak te, które się buduje, są najdroższe w stolicy. To przyciąga zamożnych klientów i podnosi prestiż okolicy.

Mimo prestiżu, sporo mieszkańców Śródmieścia korzysta z pomocy opieki społecznej - według danych są to 32 osoby na 1000 mieszkańców. Głównym powodem pobierania pomocy jest długotrwała lub ciężka choroba. Przeciętny beneficjent to samotny rencista lub emeryt.

d2u8lrx

Podziel się opinią

Share
d2u8lrx
d2u8lrx