Trwa ładowanie...

Śródmieście tylko dla mieszkańców. Warszawa wprowadza nowe zasady parkowania na podwórkach

Warszawski ratusz zamyka podwórka w Śródmieściu dla osób, które mieszkają w innych dzielnicach miasta. Takie zmiany są możliwe dzięki wprowadzonemu programowi pilotażowemu.
Share
Warszawa. W Śródmieściu będą obowiązywać nowe zasady parkowania
Warszawa. W Śródmieściu będą obowiązywać nowe zasady parkowaniaŹródło: um.waw.pl, Fot: UM Warszawa
d1ja5th

Urzędnicy zapewniają, że dla mieszkańców Śródmieścia parkowanie stanie się o wiele łatwiejsze. Nowe zasady mają też zapewnić lepszą ochronę terenów zielonych przed zniszczeniami powodowanymi przez kierowców pozostawiających samochody poza wyznaczonymi strefami.

O zmianach w Śródmieściu poinformował burmistrz dzielnicy Aleksander Ferens. Podkreślił, że zmiany były konsultowane z mieszkańcami i radnymi dzielnicy.

Zakaz wprowadzono ze względu na to, że w tej części Warszawy brakuje miejsc do parkowania. Dlatego kierowcy szukają wolnej przestrzeni, gdzie mogą zostawić samochody i nie muszą za to płacić w strefach płatnego parkowania.

d1ja5th

ZOBACZ: "To upokarzające". Marek Sawicki ostro o TVP

Często więc wjeżdżają na podwórka i ograniczają mieszkańcom sąsiadujących budynków i kamienic dostęp do domów. Niszczą także zieleń i rozjeżdżają trawniki, co powoduje konieczność naprawy uszkodzeń i generuje koszty.

Dlatego Śródmieście zdecydowało się wprowadzić program zmieniający zasady parkowania na wybranych podwórkach.

d1ja5th

– Początkowo będą nim objęte cztery podwórka, na których wyznaczone zostaną miejsca postojowe – powiedział burmistrz Śródmieścia. – Nie będą one zamykane czy odgradzane szlabanem. Przy wjazdach ustawione zostaną natomiast znaki zakazu ruchu. Dzięki temu będzie można wystawiać mandaty za niewłaściwe parkowanie – wyjaśnił Aleksander Ferens.

Warszawa. Śródmieście zamyka podwórka dla osób spoza dzielnicy um.waw.pl
Warszawa. Śródmieście zamyka podwórka dla osób spoza dzielnicyŹródło: um.waw.pl, Fot: UM Warszawa

Możliwość wjazdu i zatrzymania będą mieli natomiast posiadacze bezpłatnych identyfikatorów, które wydawane będą przez lokalne administracje Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami. Będą je mogli otrzymać nie tylko mieszkańcy budynków przylegających do objętych pilotażem podwórek, ale też najemcy lokali użytkowych. Dostęp do podwórek, w miarę potrzeb, będą też mieli dostawcy towarów oraz oczywiście służby ratunkowe i miejskie.

Takie rozwiązanie obowiązuje już na Woli. Tam od 2018 r. na podwórka mogą wjechać tylko osoby, które mają specjalny identyfikator, służby miejskie oraz usługodawcy i dostawcy świadczący usługi dla mieszkańców bądź najemców lokali użytkowych.

Za złamanie zakazu parkowania na podwórkach można dostać mandat w wysokości 250 zł i pięć punktów karnych.

Źródło: UM Warszawa

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ja5th

Podziel się opinią

Share
d1ja5th
d1ja5th