Trwa ładowanie...

Śródmieście tylko dla mieszkańców. Warszawa wprowadza nowe zasady parkowania na podwórkach

Warszawski ratusz zamyka podwórka w Śródmieściu dla osób, które mieszkają w innych dzielnicach miasta. Takie zmiany są możliwe dzięki wprowadzonemu programowi pilotażowemu.

Śródmieście tylko dla mieszkańców. Warszawa wprowadza nowe zasady parkowania na podwórkachŹródło: um.waw.pl, fot: UM Warszawa
dmzmbto
dmzmbto

Urzędnicy zapewniają, że dla mieszkańców Śródmieścia parkowanie stanie się o wiele łatwiejsze. Nowe zasady mają też zapewnić lepszą ochronę terenów zielonych przed zniszczeniami powodowanymi przez kierowców pozostawiających samochody poza wyznaczonymi strefami.

O zmianach w Śródmieściu poinformował burmistrz dzielnicy Aleksander Ferens. Podkreślił, że zmiany były konsultowane z mieszkańcami i radnymi dzielnicy.

Zakaz wprowadzono ze względu na to, że w tej części Warszawy brakuje miejsc do parkowania. Dlatego kierowcy szukają wolnej przestrzeni, gdzie mogą zostawić samochody i nie muszą za to płacić w strefach płatnego parkowania.

ZOBACZ: "To upokarzające". Marek Sawicki ostro o TVP

Często więc wjeżdżają na podwórka i ograniczają mieszkańcom sąsiadujących budynków i kamienic dostęp do domów. Niszczą także zieleń i rozjeżdżają trawniki, co powoduje konieczność naprawy uszkodzeń i generuje koszty.

dmzmbto

– Początkowo będą nim objęte cztery podwórka, na których wyznaczone zostaną miejsca postojowe – powiedział burmistrz Śródmieścia. – Nie będą one zamykane czy odgradzane szlabanem. Przy wjazdach ustawione zostaną natomiast znaki zakazu ruchu. Dzięki temu będzie można wystawiać mandaty za niewłaściwe parkowanie – wyjaśnił Aleksander Ferens.

Warszawa. Śródmieście zamyka podwórka dla osób spoza dzielnicy um.waw.pl
Warszawa. Śródmieście zamyka podwórka dla osób spoza dzielnicy Źródło: um.waw.pl, fot: UM Warszawa

Możliwość wjazdu i zatrzymania będą mieli natomiast posiadacze bezpłatnych identyfikatorów, które wydawane będą przez lokalne administracje Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami. Będą je mogli otrzymać nie tylko mieszkańcy budynków przylegających do objętych pilotażem podwórek, ale też najemcy lokali użytkowych. Dostęp do podwórek, w miarę potrzeb, będą też mieli dostawcy towarów oraz oczywiście służby ratunkowe i miejskie.

dmzmbto

Takie rozwiązanie obowiązuje już na Woli. Tam od 2018 r. na podwórka mogą wjechać tylko osoby, które mają specjalny identyfikator, służby miejskie oraz usługodawcy i dostawcy świadczący usługi dla mieszkańców bądź najemców lokali użytkowych.

Za złamanie zakazu parkowania na podwórkach można dostać mandat w wysokości 250 zł i pięć punktów karnych.

Źródło: UM Warszawa

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmzmbto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmzmbto