Trwa ładowanie...

Stanie w korkach kosztuje! I to niemało!

Warszawski kierowca traci rocznie w korku około 88 godzin i równowartość prawie 3 tys. zł!

Stanie w korkach kosztuje! I to niemało!
d127ldc
d127ldc

Naukowcy z Politechniki Poznańskiej we współpracy z dostawcą nawigacji mobilnej NaviExpert przygotowali raport na temat strat wynikających ze stania w korkach w Warszawie. Jak wynika z raportu, w godzinach szczytu (pomiędzy godz. 7.00 a 10.00 i pomiędzy godz. 16.00 a 19.00) odbywamy około 50 procent wszystkich dziennych podróży po aglomeracji warszawskiej. Przy czym ten sam odcinek drogi pokonujemy nawet o 70 proc. dłużej niż np. o godzinie 21.00.

Średnia prędkość w godzinach 8-9 i 16-18 to tylko 25 km/h, podczas gdy w nocy średnia prędkość wynosi ponad 50 km/h. Średni czas przejazdu 1 kilometra w ciągu dnia wydłuża się o 47,1 proc. w stosunku do czasu gdy sygnalizacja świetlna zazwyczaj jest jeszcze włączona, ale ruch na ulicach jest już zdecydowanie mniejszy. Główny wpływ na prędkość jazdy mają m.in.: ograniczenia prędkości, skrzyżowania, sygnalizacja świetlna. W godzinach szczytu dochodzi do tego czynnik związany z rosnącym natężeniem ruchu, powodujący zmniejszenie średniej prędkości jazdy.

Według raportu przygotowanego przez naukowców z Politechniki Poznańskiej i NaviExpert, aż 32 proc. czasu który spędzamy w samochodzie wynika właśnie zbyt dużego natężenia ruchu.

- Celem badania było wiarygodne i obiektywne oszacowanie strat czasowych i finansowych spowodowanych wzrostem czasu jazdy samochodem osobowym w ciągu dnia roboczego w Warszawie. Udało nam się dokładnie oszacować koszty stania w korkach - wyrażone w czasie i pieniądzach - podkreśla Andrzej Jaszkiewicz, profesor Politechniki Poznańskiej, jeden z założycieli NaviExpert i współautor raportu.

d127ldc

Autorzy szacują, że codziennie warszawiacy pokonują łącznie ponad 1 mln tras. Średnio każda taka podróż trwa 33 minuty. Oznacza to, że łącznie warszawiacy spędzają w podróży około 576 tysięcy godzin dziennie. Uwzględniając obliczoną stratę czasu wynikająca ze spadku prędkości jazdy w ciągu dnia (32 proc.), można oszacować, że w korkach warszawiacy tracą codziennie łącznie około 184 tys. godzin!

Przyjmując średnie spalanie stojącego samochodu na 1 l/h, autorzy raportu obliczyli, że auta w Warszawie dziennie dodatkowo zużywają około 142 tys. litrów paliwa. Przy średniej cenie litra paliwa 5,7 zł daje stratę o wartości ponad 800 tys. zł dziennie.

Raport został przygotowany przez naukowców z Zakładu Inteligentnych Systemów Wspomagania Decyzji Politechniki Poznańskiej we współpracy z firmą NaviExpert.

d127ldc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d127ldc