Trwa ładowanie...
d1a6340

Stare drzewa powalone przed Ministerstwem Finansów. "Stan zdrowotny krzewów nie był dobry"

Czyżby chodziło o zrobienie miejsca pod nowe miejsca parkingowe?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stare drzewa powalone przed Ministerstwem Finansów. "Stan zdrowotny krzewów nie był dobry"
d1a6340

*Kilkudziesięcioletnie cisy, które rosły na dziedzińcu Ministerstwa Finansów, poszły pod topór. O wycince poinformowało stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. - Czyżby chodziło o zrobienie miejsca pod nowe miejsca parkingowe? - zastanawiają się aktywiści. *

Drzewa rosnące przed ministerstwem przy ul. Świętokrzyskiej 12 wycięto 10 października. - W Dzień Drzewa pod topór poszły cisy z dziedzińca Ministerstwa Finansów - napisali aktywiści na facebookowym profilu.

Krzewy od kilkudziesięciu lat otaczały fontannę stojącą na środku dziedzińca. - Cis pospolity to najstarsza chroniona roślina na ziemiach polskich. Dostarczał znakomitego drewna do produkcji łuków, dlatego już w średniowieczu był narażony na wyginięcie. Ochroną prawną objął go Władysław Jagiełło w 1423 roku. Dziś nie jest już zagrożony, ale podlega częściowej ochronie prawnej - wyjaśniają aktywiści na stronie.

d1a6340

Zgadują na co zostanie wykorzystane dodatkowe miejsce na dziedzińcu. - Czyżby chodziło o zrobienie miejsca pod nowe miejsca parkingowe? A może o to, by żaden orkan nie strącił gałęzi na limuzynę pana ministra? - pytają.

Odpowiedź z ministerstwa

Poprosiliśmy MF o komentarz w tej sprawie. Biuro prasowe odpisało, że osiem cisów zostało usuniętych głównie ze względu na zły stan zdrowia. W ich miejsce zasadzono 24 młode cisy. - Było to formalnie uzgodnione z organami właściwymi w zakresie ochrony środowiska. Ministerstwo Finansów dysponuje opinią dendrologiczną w której stwierdzono, że stan zdrowotny krzewów nie był dobry - czytamy w komunikacie MF.

Pracownicy biura prasowego zwracają również uwagę na to, że drzewa ograniczały widoczność dla pojazdów i pieszych. - Ruch okrężny wokół fontanny – pełniącej funkcję wewnętrznego ronda – z ograniczoną przez nasady widocznością zagrażał bezpieczeństwu - tłumaczą.

d1a6340

Dodają też, że Ministerstwo Finansów nie zlikwidowało terenu zielonego, a prace realizowane na tych terenach "mają na celu zachowanie ich w jak najlepszej kondycji".

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Ratusz dementuje. "Nie ma skarg na decyzje wydawane przez komisję"

d1a6340

Podziel się opinią

Share
d1a6340
d1a6340