Trwa ładowanie...

Stawka za parkowanie w Centrum wzrośnie o 60 proc.? "Minimum 5 zł za godzinę"

"Opłaty nie były podnoszone od lat".

Share
Stawka za parkowanie w Centrum wzrośnie o 60 proc.? "Minimum 5 zł za godzinę"
d4mb3cn

PiS chce pozwolić samorządom samodzielnie ustalać górne pułapy opłat za parkowanie lub zupełnie zderegulować te kwestię. I szanse ma na to duże, bo pomysł popiera również PO. Ceny za parkowanie w centrum miast mogą wzrosnąć nawet o 60 proc. – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak czytamy w WP.pl, obecnie maksymalny poziom stawek określa ustawa o drogach publicznych, która ogranicza maksymalną opłatę za pierwszą godzinę parkowania do 3 zł. Każda kolejna może być o 20 proc. droższa, a więc druga może kosztować maksymalnie 3,6 zł, a trzecia 4,3 zł. Te górne stawki zostały ustalone w 2003 roku, a więc nie zmieniały się od ponad 12 lat. W stolicy kierowcy płacą tę najwyższą stawkę. Ale mimo to te ceny nie zmieniły się, bo nie pozwalała na to ustawa, choć w tym samym czasie znacznie wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej. Teraz może się to zmienić. Wiele gmin chce, aby opłata za pierwszą godzinę wyniosła minimum 5 zł. Wśród nich jest m.in. Warszawa.

"Budowanie parkingów w centrach musi być opłacalne"

Dyskusję o stawkach za parkowanie wywołał niedawno prezydent Gdańska, który zaapelował do parlamentarzystów o podniesienie maksymalnych stawek w strefach płatnego parkowania lub ich całkowite uwolnienie. Chodzi o to, by to w gestii samorządów leżało ustalanie cen. Co ciekawe, pomysł popierają nie tylko posłowie PiS, ale również część opozycji. Przygląda mu się już również Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Z nieoficjalnych informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że w grę wchodzi raczej podniesienie maksymalnego poziomu opłat niż całkowita deregulacja.

Podniesienie opłat za parkowanie popierają nie tylko samorządowcy i politycy, ale również eksperci. Parkowanie w ścisłym centrum miasta powinno być bowiem na tyle drogie, aby ktoś, kto gotów jest zapłacić, zawsze mógł znaleźć wolne miejsce. Po drugie inwestorom powinno się opłacać budowanie prywatnych parkingów w centrach miast, co przy obecnych stawkach ich zniechęcało.

d4mb3cn

Aktywiści też na "tak"

Pomysł podniesienia cen popierają również niektórzy aktywiści miejscy: - Podwyższenie maksymalnej opłaty za parkowanie w strefie to dobra wiadomość dla Warszawy - informuje Miasto Jest Nasze. I wyjaśnia. - Przede wszystkim spadnie liczba kierowców zostawiających tam samochód na cały dzień - wyższe opłaty zachęcą ich do przesiadki na komunikację miejską. Zadowoleni powinni być mieszkańcy centrum, gdyż łatwiej będzie im zaparkować pod własnym domem. Skorzystają także osoby przyjeżdżające do Śródmieścia coś załatwić - szybciej będą mogli znaleźć wolne miejsce. Być może ruszy budowa parkingów podziemnych, która końcu zacznie być opłacalna - dodaje stowarzyszenie.

- Ratusz powinien już od dziś na poważnie zająć się problemem nielegalnego parkowania - piszą aktywiści i dodają, że należy rozpocząć dyskusję na temat rozszerzenia strefy płatnego parkowania na kolejne dzielnice. - Jednocześnie zwiększona powinna zostać liczba parkingów P+R na obrzeżach miasta, przy dogodnych punktach przesiadkowych - podkreśla Miasto Jest Nasze.

d4mb3cn

Podziel się opinią

Share
d4mb3cn
d4mb3cn