Trwa ładowanie...

Stołeczna policja odzyskała niezwykłe dzieła sztuki. "Obrazy zaginęły podczas II wojny światowej"

Ich autorami są: Jan Matejko i Michał Boruciński.

Share
Stołeczna policja odzyskała niezwykłe dzieła sztuki. "Obrazy zaginęły podczas II wojny światowej"
d20646y

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało Komendę Stołeczną Policji o utracie niezwykłych dzieł. Obrazy: „Święty Longin, patron dzwonkarzy" Jana Matejki oraz "Hucułki z dzbankiem" autorstwa Michała Borucińskiego, na szczęście udało się już odzyskać.

Oba znajdowały się w prywatnych mieszkaniach, na terenie Warszawy i figurowały w tzw. bazie strat MKiDN. Znalezione obiekty były oficjalnie uznawane za polskiej straty wojenne. Przed wojną obrazy te stanowiły ozdobę dwóch, różnych warszawskich kolekcji prywatnych. Niestety utracono je najprawdopodobniej podczas Powstania Warszawskiego.

Zabytki wypłynęły na stołecznym rynku antykwarycznym, dzięki czemu udało je się odnaleźć i zabezpieczyć. Co ciekawe, obraz Jana Matejki stanowi projekt polichromii do Kościoła Mariackiego w Krakowie, a autentyczność obu dzieł została już potwierdzona przez ekspertyzy specjalistów. Policjanci wspólnie z przedstawicielami Ministerstwa Kultury przewieźli arcydzieła do magazynu Muzeum Narodowego w Warszawie. Śledztwo jest jednak rozwojowe, a funkcjonariusze wykonują dalsze czynności, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ.

d20646y
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d20646y

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20646y
d20646y