Trwa ładowanie...
d6yh7g2

Strajk Kobiet w Warszawie. 37 osób zatrzymanych. Policja mówi o "spokojnym proteście"

Kolejna gorąca noc w Warszawie. W piątek miał miejsce największy do tej pory protest osób sprzeciwiających się orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Policja podsumowuje piątkową manifestację. Pomimo zatrzymania 37 osób, służby mówią o "spokojnym proteście".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strajk Kobiet, protest w stolicy
Strajk Kobiet, protest w stolicy (PAP)
d6yh7g2

Piątek był dziewiątym dniem, kiedy na ulice Warszawy wyszły tłumy przeciwników zaostrzania prawa aborcyjnego w Polsce. Zgromadzenia i przemarsze pod hasłem "Na Warszawę" odbyły się na placu Zamkowym, placu Zawiszy oraz w okolicach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Trzy maszerujące grupy manifestantów spotkały się następnie przy rondzie Dmowskiego.

Był to zdecydowanie największy z dotychczasowych protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Strajk Kobiet. Gaz obezwładniający, pałki teleskopowe i granaty hukowe. Piątkowe interwencje

Podczas przemarszów doszło do kilku incydentów i interwencji służb. Największe zamieszki i starcia z policją miały miejsce początkowo na placu Zamkowym, a później przy rondach de Gaulle'a i Dmowskiego. Chodzi o wybicie szyby w pojeździe komunikacji miejskiej oraz o pomazanie sprejem budynków.

d6yh7g2

Strajk Kobiet w Warszawie. Zamieszki na rondzie Dmowskiego

Ponadto w kierunku funkcjonariuszy były rzucane różne przedmioty, m.in. race. Policja w okolicach Starego Miasta użyła siły fizycznej oraz granatów hukowych.

Stołeczni policjanci w czasie piątkowych protestów wylegitymowali w sumie 270 uczestników manifestacji, a 37 osób zatrzymano. Jak podają służby, większość z zatrzymanych to osoby ze środowisk pseudokibicowskich.

Strajk Kobiet w Warszawie PAP
Strajk Kobiet w Warszawie (PAP)

"Przy zatrzymanych policjanci zabezpieczyli różnego rodzaju pałki, w tym teleskopowe, gazy obezwładniające, dużo wyrobów pirotechnicznych" – podały służby.

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak powiedział, że biorąc pod uwagę dużą liczbę osób protestujących, piątkowe manifestacje należały do "bardzo spokojnych".

Przypominamy, że w czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny uznał, że aborcja w przypadku upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby jest niezgodna z obowiązującą konstytucją. Decyzja ta dotyczy m.in. przerywania ciąży w momencie wykrycia zespołu Downa u dziecka, co do tej pory było w Polsce dozwolone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6yh7g2

Podziel się opinią

Share
d6yh7g2
d6yh7g2