Trwa ładowanie...

Straż miejska walczy z handlem papierosami bez akcyzy. Ruszyła akcja na Pradze Północ

Prewencyjne działania będą prowadzone cykliczne.

Share
Straż miejska walczy z handlem papierosami bez akcyzy. Ruszyła akcja na Pradze Północ
d43186o

Towar chowają pod kurtką, w reklamówce, w zaparkowanym w pobliżu samochodzie. Są sprytni, często też natarczywi. Kilka, kilkanaście paczek – nie mają przy sobie bardzo dużej ilości towaru. Gdy ten się kończy, pobierają kolejne paczki z nielegalnych hurtowni, po czym wracają w swoje „ulubione” miejsca.

Ograniczenie zjawiska sprzedaży wyrobów tytoniowych bez wymaganych znaków akcyzy, identyfikacja handlarzy oraz miejsc, w których najczęściej dochodzi do sprzedaży nielegalnego towaru, egzekwowanie przepisów Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. To główne założenia działań „Akcyza”, które rozpoczęły się na Pradze Północ.

Niemal każdego dnia strażnicy miejscy podejmują tam interwencje w związku z ujawnieniem osób handlujących towarem pochodzącym z przemytu. Papierosy pozbawione polskich znaków akcyzy, nie mające ostrzeżenia w języku polskim o szkodliwości palenia tytoniu często są niewiadomego pochodzenia.

– Biorąc pod uwagę narastającą skalę tego zjawiska zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie wspólnych działań prewencyjnych z celnikami – ze szczególnym uwzględnieniem kontroli miejsc, w których najczęściej dochodzi do przypadków sprzedaży wyrobów tytoniowych bez akcyzy. Takie miejsca są strażnikom dobrze znane – mówi naczelnik VI Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy Zbigniew Kąkol.

d43186o

Osoby handlujące towarem pochodzącym z przemytu to w dużej mierze obcokrajowcy, choć funkcjonariusze interweniują również w związku z handlem prowadzonym przez osoby narodowości polskiej. Handlarze najczęściej swoje towary sprzedają z tzw. „ręki”. Ich ujawnienie nie jest łatwe, ponieważ kilka paczek papierosów łatwo ukryć pod kurtką, czy w podręcznej torbie.
- Właśnie dlatego działania, które podejmujemy wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celnego mają również na celu ujawnianie nielegalnie istniejących hurtowni takiego towaru – dodaje naczelnik Zbigniew Kąkol.

Prewencyjne działania będą prowadzone cykliczne. W przypadku ujawnienia handlarza sprzedającego towar pochodzący z przemytu, dalsze działania przejmują funkcjonariusze Urzędu Celnego.

W 2015 r. podczas rutynowych działań patrolowych, jak i w ramach współpracy z Izbą Celną, zabezpieczono ponad 10 000 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d43186o

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43186o
d43186o