Trwa ładowanie...

Studenci UW apelują do władz. "Reformy mogą zbliżyć ustrój naszego kraju do autorytaryzmu"

- Chociaż miniony ustrój znamy w większości jedynie z lekcji historii, to dostrzegamy pewne analogie - podkreślają studenci prawa, którzy napisali list otwarty do polskich parlamentarzystów.

Share
Studenci UW apelują do władz. "Reformy mogą zbliżyć ustrój naszego kraju do autorytaryzmu"
d317s2l

Studenci Uniwersytetu Warszawskiego przeciwko reformie sądownictwa. Twierdzą, że stanowi "bezpośrednie i realne zagrożenie dla polskiej praworządności". W tej sprawie napisali list otwarty do polskich senatrów i posłów.

Jak czytamy w liście otwartym studentów prawa z Uniwersytetu Warszawskiego, "z głębokim zaniepokojeniem obserwują zaproponowane w ostatnich dniach projekty zmian w polskim systemie sądownictwa". - W naszym odczuciu, zarówno uchwalona już ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustawa o sądach powszechnych, jak i proponowany projekt ustawy o zmianie Ustawy o Sądzie Najwyższym stanowią bezpośrednie i realne zagrożenie dla polskiej praworządności - podkreśla samorząd.

Według nich, szczególnie niepokojący jest art. 87 projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.- Arbitralne i przymusowe przeniesienie w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego przez Ministra Sprawiedliwości stanowi zachwianie zasady trójpodziału władzy- podstawy ustroju współczesnych państw demokratycznych - twierdzą autorzy listu otwartego.

- Chociaż miniony ustrój znamy w większości jedynie z lekcji historii, to dostrzegamy pewne analogie. Planowane reformy nawiązują bowiem do rozwiązań, które mogą zbliżyć ustrój naszego kraju do autorytaryzmu. Paradoksalnie i zatrważające jest, że deklarując walkę z widmem poprzedniego systemu, proponuje się metody czerpiące z niego najbardziej niebezpieczne wzorce - podkreślają studenci.

d317s2l

Warto zaznaczyć, że list otwarty został opublikowany około godziny 13. Na ten moment podpisało się pod nim prawie 200 osób. Petycję znajdziecie tutaj.

Spór o sądy

W nocy po wielu godzinach burzliwej dyskusji Senat bez poprawek przyjął nowelę ustawy o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększa uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Senatorowie PiS przegłosowali także wzbudzającą kontrowersje nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Teraz obie ustawy trafią do podpisu prezydenta.

d317s2l

Podziel się opinią

Share
d317s2l
d317s2l