Trwa ładowanie...
d1hugcz

Studenci UW żądają jawności przy wyborze rektora. "Nie znamy nawet nazwisk kandydatów"

Manifestacja odbyła się przed budynkiem BUW.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Studenci UW żądają jawności przy wyborze rektora. "Nie znamy nawet nazwisk kandydatów"
d1hugcz

Domagają się poznania sylwetek kandydatów na stanowisko rektora i debaty z nimi, jeszcze przed pierwszym głosowaniem. Studenci związani z Uniwersytetem Zaangażowanym i Komitetem Kryzysowym Humanistyki Polskiej o swoich postulatach informowali podczas manifestacji, przed budynkiem Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Monika Helak z Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej jako studentka , od kandydata na stanowisko rektora oczekuje zwrócenia uwagi na kwestie związane z dostępnością stypendiów i ofertą mieszkaniową dla studentów. Rzeczniczka Uniwersytetu Warszawskiego Anna Korzekwa zapewnia, że otwarte debaty z kandydatami na rektora są standardem, a ogłoszenie programu wyborczego jest obowiązkiem kandydata. Studentów niepokoi to, że jeszcze nie znają nazwisk kandydatów na stanowisko rektora, ale rozmówczyni IAR zaznacza, że wynika to z ordynacji wyborczej i zasad funkcjonowania środowiska akademickiego.

Jak wyjaśnia rzeczniczka wybory rektora nie przypominają wyborów parlamentarnych. Rektora wybiera się w drodze dwóch głosowań - indykacyjnego i zasadniczego. - W głosowaniu indykacyjnym kolegium elektorów czyli przedstawiciele wszystkich grup społeczności akademickiej wskażą kandydatów na rektora - mówi Anna Korzekwa.

d1hugcz

W tym roku polskie uczelnie będą wybierały rektorów i swoje władze . W przypadku Uniwersytetu Warszawskiego do tej pory o ponownej chęci kandydowania na stanowisko rektora UW, poinformował jedynie obecny rektor tej uczelni prof. Marcin Pałys. Pierwszy etap wyborów rektora UW odbędzie się 9 marca. Nazwisko rektora, który obejmie kadencję w latach 2016-2020 będzie znane 20 kwietnia.

Źródło: IAR

Przeczytajcie też: Warszawiak zaatakowany na siłowni. "Nabuzowany sterydami koks rzucił mną o ziemię i zaczął dusić"

Podziel się
d1hugcz

Podziel się opinią

Share

d1hugcz

d1hugcz
d1hugcz