Trwa ładowanie...
d2gquab

Susza. Warszawa. Uwolnić podwórka z betonu

Kilkanaście fantastycznych metamorfoz już się wydarzyło. Ferment idzie z Bielan, gdzie od kilku lat trwa podwórkowa rewolucja. Asfalt i beton zastępuje zieleń, wraca tlen i naturalna uroda miejsc.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak kiedyś - przed rewolucją - wyglądały blokowiskowe podwórka na Bielanach.
Tak kiedyś - przed rewolucją - wyglądały blokowiskowe podwórka na Bielanach. (Materiały prasowe)
d2gquab

Bielańskie rewolucje zainspirowały organizację Miasto Jest Nasze. Aktywiści apelują, by we wszystkich warszawskich dzielnicach podjąć takie same działania. To bowiem jedyny ratunek wobec nadciągającej katastrofy klimatycznej i już dokuczającej przyrodzie suszy.

Przykład z Bielan jest poruszający. To zasługa zastępcy burmistrza dzielnicy, Włodzimierza Piątkowskiego. - Dziękuje za udostępnienie i dostrzeżenie moich działań prowad

zonych od 2016 roku w ramach Bielańskich Rewolucji Podwórkowych. To już 25 oddychających podwórek, cztery obecnie w modernizacji. Zapraszamy na Bielany na podwórka - napisał wiceburmistrz, pochwalony kilka miesięcy temu przez działaczy Miasto Jest Nasze.

d2gquab

Susza 2010. Zróbmy coś

Teraz „rozkuwanie” podwórek i zazielenianie ich to konieczność. - Wiele zielonych podwórek w latach dziewięćdziesiątych zamieniono w betonowe parkingi, a czasem po prostu w dzikie pola z ubitą ziemią. Podobnie działo się z placami miejskimi - zwracają uwagę aktywiści.

Tak wygląda przestrzeń przed blokiem - po rewolucji.

Materiały prasowe

Miasto Jest Nasze zauważa, że okolice śródmieścia Warszawy to często powierzchnia w 90 proc. nieprzepuszczalna. - Chcemy, żeby miasto i spółdzielnie dążyły do przywrócenia podwórkom naturalnego wyglądu. Dbajmy o zieleń, która znakomicie utrzymuje wodę, a w upalne dni zapewnia cień i przeciwdziała zjawisku miejskiej wyspy ciepła - apelują.

d2gquab

*Czytaj też: *Ogród botaniczny ponownie zaprasza

Zobacz wideo: Kości najstarszych Europejczyków. Zadziwiające odkrycie w bułgarskiej jaskini

d2gquab

Podziel się opinią

Share

d2gquab

d2gquab