Trwa ładowanie...

Świąteczna iluminacja na ulicach Warszawy

Już niebawem cały Trakt Królewski i okoliczne ulice rozbłysną świątecznymi barwami.

Świąteczna iluminacja na ulicach Warszawy
dsrqlwe
dsrqlwe

W sobotę, 5 grudnia, Warszawa pokaże swoje świąteczne oblicze. O godzinie 17.00 na placu Zamkowym warszawiacy wspólnie zapalą najpiękniejszą choinkę w mieście, a cały Trakt Królewski i okoliczne ulice rozbłysną świątecznymi barwami.

Wzdłuż Traktu Królewskiego powstanie wyjątkowy świetlny szlak o długości 20 km. Świąteczna droga rozpoczyna się na Nowym Mieście i wiedzie przez Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, plac Na Rozdrożu, ul. Belwederską, ul. Jana III Sobieskiego, kończąc w Wilanowie. Świąteczny blask ponownie zagości także na prawym brzegu Wisły.

Podobnie jak w zeszłym roku dekoracje zostaną ustawione także na Rynku Nowego Miasta. Miś siedzący na książce w otoczeniu konika na biegunach, bębenka i prezentów pod choinką, będzie czytał świąteczne bajki. Bajki zostały napisane i nagrane w studiu nagrań w Łodzi specjalnie na potrzeby dekoracji na Rynku Nowego Miasta. W tym roku bajki będą uruchamiane za pomocą przycisku umieszczonego na słupku przy dekoracji poprzez naciśnięcie go przez widza od godziny 900 do 2100. Buzia misia jest animowana światłem. Jego pyszczek porusza się w rytm czytanych opowieści. Tytuły bajek: „Choinka”, „Pomocnik Mikołaja”, „O duchu świąt”, „Niecierpliwa gwiazdka”, „Bałwanek”, „Najmniejszy pomocnik św. Mikołaja”.

dsrqlwe

Iluminacje staną także na ul. Świętokrzyskiej, na pl. Powstańców Warszawy i na pl. Wileńskim. Na ulicy Agrykola zawiśnie dekoracja-baldachim nad aleją spacerową. Iluminacja zaświeci w kolorystyce fioletowo-białej, charakterem i stylem nawiązując do dekoracji w Al. Ujazdowskich. W pobliżu wejścia do Łazienek Królewskich spacerowiczów przywita logo „Zakochaj się w Warszawie”, wyświetlane ze specjalnych projektorów.

Rynek Mariensztacki rozświetli iluminacja adresowana głównie do najmłodszych mieszkańców Warszawy. W towarzystwie dużych, wieloramiennych gwiazd świetlnych, pojawią się dwa świąteczne renifery wraz z saniami. Możliwość swobodnego wejścia do sań wzbudzi nie tylko zainteresowanie, ale stanie się pretekstem do wykonania pamiątkowej fotografii rodzinnej.

Na placu Grzybowskim pojawią się nowe, kolorowe iluminacje świetlne w kształcie bombek. Największa z nich stworzy niezwykłej urody kolorową bramę, przez którą można przechodzić. Na ul. E. Plater jarzyć się będzie świetlna choinka.

Na Krakowskie Przedmieście powrócą dekoracje wolnostojące, które wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców i turystów: ogromna bombka świąteczna i kolorowe prezenty. Na pl. Trzech Krzyży zachwyci świetlna fontanna.

dsrqlwe

Na Saskiej Kępie pojawi się bardzo kobieca dekoracja świetlna. „Francuska piękność” skradnie serca wielu spacerowiczów. Świąteczną atmosferę na placu Na Rozdrożu zapewni kareta Królowej Śniegu w otoczeniu świetlnych reniferów. Dekoracje świąteczne będzie można podziwiać do pierwszych dni lutego 2015 roku.

Energooszczędnie

Na ulicach miasta zapłoną dwa miliony energooszczędnych światełek w 740 elementach dekoracji. Najwięcej, bo aż 169 będzie przepięknych, zdobionych bombkami parasolek królewskich. Świetlne dekoracje stolicy zużywają o 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Sama tylko choinka na placu Zamkowym potrzebuje tyle prądu, co wypiek świątecznego sernika. Koszt zużycia prądu dla 1 godziny iluminacji świątecznej to 70 złotych.

W ramach akcji Świąteczna Warszawa już od 28 listopada rusza Warszawski Świąteczny Jarmark przed stadionem PGE Narodowy. Będzie czynny do 24 grudnia.

dsrqlwe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsrqlwe