Trwa ładowanie...

Świąteczne iluminacje w stolicy. Całkiem nowe i rekordowo drogie

Warszawa zapłaci 25,5 mln złotych za bożonarodzeniową iluminację.

Share
Świąteczne iluminacje w stolicy. Całkiem nowe i rekordowo drogie
d381adc

W stolicy trwa instalacja ozdobnych lampek, bombek i świecących rzeźb, które rozbłysną w całym mieście 3 grudnia. Warszawskie ulice mają przybrać zupełnie nowy wygląd. Jednak za wystawny wystrój mają zapłacić podatnicy - i to nie mało, bo aż 25,5 mln złotych.

Wykonawcą bożnarodzeniowej iluminacji jest firma Multidekor, z którą miasto podpisało umowę na lata 2016-2020, czyli na 4 sezony. Łącznie umowa opiewa na 25,5 mln złotych - z tego wynika, że Warszawa będzie co roku wydawać około 6,3 mln złotych na świecące lampki, girlandy i bombki. Jak informuje Puls Biznesu, w tym roku nie pozyskano nowych sponsorów, którzy mogliby pokryć część kosztów.

- Wykonawca zobowiązany jest do przygotowania projektów i produkcji poszczególnych elementów dekoracji świątecznej, bieżącego serwisu iluminacji, a po zakończeniu sezonu zajmie się demontażem instalacji, transportem, konserwacją i przechowywaniem do następnego okresu świątecznego - wyjaśnia zasady współpracy z firmą Multidekor Mikołaj Pieńkos z biura prasowego urzędu miasta.

d381adc

Według Pulsu Biznesu, 6,5 mln zł to ponad sześć razy tyle, ile na świąteczne światełka wydaje Kraków. - W tym roku koszt za dekorację miasta to około 950 tys. złotych. W poprzednich latach koszty były na zbliżonym poziomie - poinformowało biuro prasowe urzędu miasta w Krakowie.

Firma Multidekor była już wykonawcą świątecznej iluminacji dla Warszawy w poprzednich latach. Umowa bazowa, na lata 2013-2016 (a więc na 3 sezony), opiewała na ok. 10 mln zł. Jak wyjaśnia Mikołaj Pieńkos, większy koszt obecnej umowy wynika z faktu, że jest ona dłuższa i obejmuje większy zasięg. - Dotychczas sponsorowana była tylko iluminacja na Nowym Świecie. Teraz sponsorów nie będzie - przypomina.

Choinki, bombki i światła

Ratusz zapewnia, że na warszawiaków czeka niespodzianka - tegoroczna świąteczna iluminacja ma różnić się od tych z poprzednich lat. Będzie składać się z zupełnie nowych dekoracji latarniowych, przewieszek oraz popularnych wśród mieszkańców Warszawy dekoracji wolnostojących, w tym choinki na pl. Zamkowym.

- Cała iluminacja (oprócz tej z umów dodatkowych, która jest nowsza i nie trzeba jej jeszcze wymieniać) zostanie wymieniona na nową, inną - podkreśla Mikołaj Pieńkos w rozmowie z Pulsem Biznesu.

d381adc

Zmiany ominą iluminacje z ul. Świętokrzyskiej, pl. Powstańców Warszawy, pl. Wileńskim czy ul. Ząbkowskiej. Po odświeżeniu dekoracje posłużą jeszcze przez najbliższy sezon. Dopiero wtedy zostaną wymienione na nowe.

Przypominamy, że warszawiacy będa mieli okazję zobaczyć świąteczną iluminację już w sobotę, 3 grudnia!

Źródło: Puls Biznesu

d381adc

Podziel się opinią

Share
d381adc
d381adc