Trwa ładowanie...
warszawa
14-02-2020 07:57

Świeckie pogrzeby w Warszawie? Jest odpowiedź Rafała Trzaskowskiego

Radna KO Agata Diduszko-Zyglewska spytała prezydenta Rafała Trzaskowskiego o możliwość przeprowadzania przez Urząd Stanu Cywilnego świeckich pogrzebów. Prezydent nie zgadza się i odpowiada - "naruszałyby zasadę legalizmu".

Świeckie pogrzeby w Warszawie? Jest odpowiedź Rafała TrzaskowskiegoŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d3m5lm1

Warszawska radna Koalicji Obywatelskiej zwróciła się z interpelacją do prezydenta Rafała Trzaskowskiego pod koniec stycznia. Chodziło o możliwość poszerzenia oferty Urzędu Stanu Cywilnego o usługi związane z prowadzeniem świeckiego pogrzebu i zatrudnieniem mistrzów/mistrzyń ceremonii pogrzebowej. Agata Diduszko-Zyglewska tłumaczy w interpelacji, że z prośbą zwrócili się do niej mieszkańcy Warszawy.

- Mieszkańcy Warszawy (...) zwrócili się do mnie z pytaniem czy Urząd Miasta zatrudnia urzędników - mistrzów ceremonii pogrzebowej, którzy pełniliby swoje obowiązki analogicznie do urzędów USC, którzy w imieniu państwa udzielają ślubów cywilnych - czytamy w interpelacji radnej Diduszko-Zyglewskiej.

Zobacz także: Chcą odwołać ministra. "Jest willa Kamińskiego, Wąsika i Kaczmarka"

Świeckie pogrzeby w Warszawie? Prezydent odpowiada

Prezydent Warszawy odniósł się pisemnie do interpelacji radnej. Według niego organizacja świeckich pogrzebów wykraczałaby poza ustawowe obowiązki Urzędów Stanu Cywilnego.

d3m5lm1

- Do właściwości urzędów stanu cywilnego należy sporządzanie w Systemie Rejestrów Państwowych aktów urodzeń, małżeństw i zgonów oraz przyjmowanie oświadczeń woli, m.in. oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński (…). Zgodnie z wolą ustawodawcy zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo konsulem, następuje z zachowaniem uroczystej formy (…). Zadania zlecone dla urzędów stanu cywilnego nakładają na kierownika urzędu stanu cywilnego również sporządzanie aktów zgonu na podstawie karty zgonu wydanej przez lekarza (…). Wszelkie inne czynności kierownika urzędu stanu cywilnego wykraczające poza jego obowiązki ustawowe, naruszałyby zasadę legalizmu - odpowiedział radnej prezydent Rafał Trzaskowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło: Niezależna.pl

d3m5lm1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3m5lm1