Trwa ładowanie...

Święto Niepodległości: defilada, marsze, koncerty, a nawet bieg

Co nas czeka 11 listopada? Spis uroczystości

Święto Niepodległości: defilada, marsze, koncerty, a nawet bieg
d4c3aa7
d4c3aa7

Defilada historyczna z udziałem rekonstruktorów w mundurach różnych formacji i pojazdów, VII Koncert Niepodległości w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz 10. Przystanek Niepodległość - to atrakcje zaplanowane w stolicy z okazji Święta Niepodległości.

Główne obchody odbędą się na stołecznym pl. Piłsudskiego. Rozpocznie je koncert i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej. W południe odbędzie się uroczysta odprawa wart, niepodległościowy apel pamięci oraz złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Później z pl. Piłsudskiego wyruszy defilada historyczna, w której weźmie udział ponad 400 rekonstruktorów w umundurowaniu różnych oddziałów wojskowych m.in. powstańców listopadowych i warszawskich, Polskiej Organizacji Wojskowej z 1918 r., armii ochotniczej z 1920r., Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Wileńskiej Brygady AK oraz oddziału Dywersja i Sabotaż Kobiet.

d4c3aa7

Defilada, podczas której zostaną zaprezentowane także pojazdy m.in. samochód z karabinem maszynowym 20 mm z lawetą, wóz pancerny, Jeep Willys, ciągnik artyleryjski i motocykl Royal Enfield, przejdzie Traktem Królewskim do Muzeum Wojska Polskiego. Tam zaplanowano piknik pod hasłem "Dotknij niepodległości".

Zwiedzanie Cytadeli

W Święto Niepodległości Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowe połączą ekspozycje i wspólnie zaprezentują zbiory. Udostępnione zostanie wewnętrzne przejście między placówkami. Goście pikniku będę mogli zapoznać się ze znajdującymi się w Parku Plenerowym eksponatami m.in. samolotami, śmigłowcami, armatami i transporterem opancerzonym oraz spróbować wojskowej grochówki.

Na godziny południowe zaplanowano złożenie kwiatów przed budynkiem MEN, w którym znajduje się Mauzoleum Walki i Męczeństwa oraz przed Muzeum Więzienia Pawiak.

W Muzeum Niepodległości zostanie otwarta wystawa "Epopeja legionowa", gdzie będzie można zobaczyć m.in. umundurowanie, odznaczenia, zdjęcia i obrazy związane z Legionami Polskimi. Wernisażowi będzie towarzyszył program historyczno-muzyczny "Patria Mia, Ojczyzno Droga!". Będzie również możliwość zwiedzania otwartego po remoncie Muzeum X Pawilonu na Cytadeli Warszawskiej.

d4c3aa7

O godz. 11.11 z okolic Ronda Radosława wystartuje zaś XXVII Bieg Niepodległości, w tym roku poświęcony Danucie Siedzikównie "Ince". Honorowym patronatem objął go IPN.

Prawykonanie utworu Kurpińśkiego

Muzeum Historii Polski uczci święto 10. Przystankiem Niepodległość. Głównym punktem będzie kryminalna gra miejska "Tajemnica skrytki" odnosząca się do autentycznych wydarzeń z międzywojnia. W Bibliotece UW dla dzieci przygotowano adaptację baśni Kornela Makuszyńskiego "O Wicku, co Warszawę ocalił i śmierć pokonał". Bohaterem historii z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. jest warszawski sierota, który dzięki uczciwości otrzymuje dar walki ze śmiercią. Po spektaklach
zaplanowanych na 11, 13.30 i 16 odbędą się warsztaty plastyczne.

Będzie też możliwość zwiedzenia wystawy "Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność" o polskich miastach XIX i początku XX w. Atrakcją będzie przedwojenna ręczna maszyna drukarska "Bostonka" ze zbiorów Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Uczestnicy Przystanku będą mogli zobaczyć jak działa maszyna i dostać reprint pierwszego polskiego banknotu 100 marek polskich, który wydrukowała PWPW w 1919 r. Reprinty ozdobi okolicznościowy druk i unikalny numer.

Wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się koncert "Zaginiona partytura... Karol Kurpiński". W jego ramach zostanie zaprezentowane prawykonanie nieznanego utworu Kurpińskiego - Mszy na cztery głosy solowe, chór, organy i orkiestrę. Oryginalne nuty utworu odnalazł w Nowym Jorku publicysta i założyciel emigracyjnego wydawnictwa Editions Spotkania Piotr Jegliński.

d4c3aa7

Na program koncertu złożą się też utwory Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego, Ernesta Chausson i Jacquesa-Alphonse'a De Zeeganta. W koncercie wystąpią soliści m.in. Olga Pasiecznik, Alicia Nafe, Enrico Casari i Janusz Olejniczak. Towarzyszyć im będą Chór Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i Hulencourt Soloists Chamber Orchestra.

Drugim z wieczornych wydarzeń muzycznych będzie VII Koncert Niepodległości "Rok 1980" w Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku jego inspiracją są strajki z sierpnia 1980 r. i wydarzenia z lat 1981-89. Podkreślona będzie też rola dziedzictwa Armii Krajowej i etosu powstania warszawskiego, które ukształtowały patriotyzm i postawy kolejnych pokoleń Polaków.

Zaprezentowane zostaną m.in. utwory "My Pierwsza Brygada", "Rota" oraz "Mury" i "Nasza klasa" Jacka Kaczmarskiego. Z towarzyszeniem muzyków wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. Narrację poprowadzi aktor Antoni Pawlicki. Oba koncerty patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

E-kartka z życzeniami

Spacerujący po Starym Mieście będą mogli obejrzeć wyświetlane na monitorze znajdującym się na rogu ul. Krzywe Koło i Nowomiejskiej przez stołeczne Archiwum Państwowe fotografie i dokumenty archiwalne m.in. z listopada 1918 r.

d4c3aa7

11 listopada będzie można także uczcić wysłaniem specjalnej kartki pocztowej lub e-kartki z życzeniami z okazji Święta Niepodległości do kogoś bliskiego lub znajomego w ramach akcji "Mamy Niepodległą". Na kartkach znalazł się m.in. niezrealizowany projekt banknotu o nominale pięciu mln z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Akcję organizuje Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

d4c3aa7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c3aa7