Trwa ładowanie...
dpq7kso

Święto Niepodległości. Najsłodsze obchody 11 listopada w Płocku

Słodkości na 11 listopada przygotowują uczniowie jednej z płockich szkół podstawowych. Udekorowane w barwy narodowe wypieki będą rozdawać mieszkańcom miasta w Święto Niepodległości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mazowsze. Trwają przygotowania do Święta Niepodległości. 11 listopada na ulicach będą rozdawane kotyliony oraz ciastka "marcelinki"
Mazowsze. Trwają przygotowania do Święta Niepodległości. 11 listopada na ulicach będą rozdawane kotyliony oraz ciastka "marcelinki" (East News, Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)
dpq7kso

Święto Niepodległości w Płocku będzie miało najsłodsze uroczystości na pewno na Mazowszu, a może i w całej Polsce. Wszystko dzięki uczniom, rodzicom i nauczycielom Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 24. Upiekli ponad 2,5 tys. ciasteczek "marcelinek", które udekorowali białym i czerwonym lukrem.

- W trakcie obchodów Święta Niepodległości wypieki będą rozdawane przez harcerzy na ulicach Płocka - powiedziała Marta Grajkowska, koordynująca akcję, w rozmowie z PAP. Podkreśliła, że uczniowie i nauczyciele mogli liczyć na wsparcie rodziców dzieci. - Ciasteczka były wypiekane w szkole, ale też w domach uczniów. Podczas szkolnej uroczystości odbyło się ich zdobienie lukrem w biało-czerwone barwy - dodała.

We wspólnym przyozdabianiu słodkości wziął udział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Wychowankowie szkoły przygotowali też akademię, recytowali wiersze i śpiewali wspólnie piosenki upamiętniające odzyskanie niepodległości.

dpq7kso

"Marcelinki" będą rozdawane podczas głównych płockich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, ale też dzień wcześniej. W niedzielę, 10 listopada, na płockim Starym Rynku odbędzie się "Podwieczorek Patriotyczny". Jego organizatorem jest Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna, Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego oraz Harcerski Zespół Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka" im. Druha Wacława Milke.

11 listopada w Płocku. Słodkie obchody już po raz siódmy

Skąd nazwa wypieków? "Marcelinki" to ciasteczka w kształcie kapelusza Marceliny Rościszewskiej, pedagoga i działaczki społecznej. Urodzona w 1875 r. Rościszewska została odznaczona przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych za udział w obronie Płocka przed armią bolszewicką w 1920 r.

dpq7kso

Płocka szkoła organizuje akcję już po raz siódmy. Towarzyszy jej zbiórka pieniędzy, m.in. na renowację i porządkowanie mogił - Miejsc Pamięci Narodowej. W ubiegłym roku środki przeznaczono m.in. na uporządkowanie "Bratniej Mogiły", gdzie pochowano 99 mieszkańców Płocka poległych w sierpniu 1920 r. podczas walk z bolszewikami oraz na odnowienie miejsc spoczynku instruktorów i komendantów Hufca ZHP im. Obrońców Płocka 1920 r.

Źródło: Portal Samorządowy

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz: Awantura o TK. Joanna Lichocka odpowiada Andrzejowi Rzeplińskiemu

dpq7kso

Podziel się opinią

Share
dpq7kso
dpq7kso