Trwa ładowanie...

Święto Wisły bez Wisły? "Lepiej nie będzie"

Poziom wody w rzece nadal jest krytycznie niski.

Share
Święto Wisły bez Wisły? "Lepiej nie będzie"
d39szla

Nocna parada łodzi, promów i kajaków, pokazy flyboard i świetliste dekoracje - to harmonogram hucznych obchodów Święta Wisły, zaplanowanych na 12 września. Jest duże zagrożenie, że ten plan pozostanie tylko planem.

Nie sposób dziś korzystać z uroków warszawskiej Wisły. Kajaki trą o dno, a statki nie pływają. To skutek zbyt niskiego poziomu wody w rzece. Zjawisko nasiliło się już na początku lipca, o czym pisaliśmy wówczas w naszym artykule . Dziś poziom wynosi zaledwie 55 cm. - Od dłuższego czasu obserwujemy tak zwaną niżówkę hydrologiczną. Według naszych danych, lepiej nie będzie. W najbliższym czasie wody w Wiśle nie przybędzie - poinformowała WawaLove.pl Marianna Sasin z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Prognozowane są dalsze spadki poziomu wody- mówi WawaLove.pl Urszula Tomoń rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że obchody Święta Wisły stoją pod dużym znakiem zapytania.

- Głębokość tranzytowa jest zapewniona przy stanach średnich, które wynoszą ok. 230 cm. To oznacza, że jeśli statek o zanurzeniu 80 cm chce wypłynąć, poziom wody w rzece musi wynosić minimum 100 cm - tłumaczy Urszula Tomoń. Do osiągnięcia takiego stanu Wiśle brakuje bagatela 45 cm.

d39szla

W internecie Wisła już "wyschła". Wczoraj, przez kilka godzin, na mapach przeglądarki Google próżno było jej szukać:

fot. maps.google.pl

"To przyroda decyduje"

Święto Wisły w tym roku obchodzone będzie 12 września. Na kulminacyjny punkt wiślanej imprezy zaplanowano nocną paradę. W uroczystym orszaku przed zgromadzoną publicznością mają zaprezentować się oświetlone jednostki pływające - statki, łodzie, promy, kajaki i nie tylko. A co, jeśli Wisła nie będzie dla nas łaskawa? - Początek września będzie dla nas decydujący. Wtedy dokładnie przyjrzymy się sytuacji i sprawdzimy poziom wody w Wiśle, Jeśli będzie zbyt niski, zastanowimy się nad zorganizowaniem innych atrakcji - powiedziała WawaLove.pl Agnieszka Kłąb z zespołu prasowego urzędu miasta. - Cały czas mamy nadzieję, że za miesiąc sytuacja się zmieni. Liczymy na inną pogodę i opady deszczu. Ale to przyroda decyduje - dodaje.

d39szla

A jeśli zdecyduje na niekorzyść Święta Wisły? Impreza i tak się odbędzie. Jednak uczestnicy będą musieli zadowolić się świętowaniem na lądzie. Ewentualnie, na otarcie łez, na Wisłę wypłyną wyłącznie kajaki.

d39szla
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39szla