Trwa ładowanie...

System przeciwpożarowy może zniszczyć zbiory Muzeum

Gdyby się włączył, zbiory i wystawy zalałyby hektolitry wody

System przeciwpożarowy może zniszczyć zbiory Muzeum
d3cscjy
d3cscjy

Choć Muzeum Historii Żydów Polskich nie zostało jeszcze otwarte, już trzeba przebudować system przeciwpożarowy. Obecny może zniszczyć bezcenne zbiory. Problem polega na tym, że w całym MHŻP zainstalowano tryskacze. Gdyby się włączyły, zbiory i wystawy zaleją hektolitry wody. O sprawie pisze Cezary Bielakowski we "Wprost".

Część przeznaczona na wystawy czasowe musi zostać przebudowana, będą w niej bowiem eksponowane dzieła wybitnych artystów, a koszty ubezpieczenia takich dzieł sztuki są potężne. W tym miejscu tryskacze zostaną zastąpione przez system gazowy. Jednak, jak informuje tygodnik zastępca dyrektora ds. działalności edukacyjno-kulturalnej Zygmunt Stępiński z MHŻP, wystawę główną znajdującą się w podziemiu nadal będą zabezpieczały tryskacze. Gdy zostaną uruchomione, interaktywna elektroniczna wystawa zostanie zniszczona. **

Obecnie nie ma nawet pewności, że instalacja nie uruchomi się na przykład z powodu wzrostu temperatury (w lecie), zwyczajnego aktu wandalizmu lub przypadkowego wypadku (jak np. zbicie małej szybki w urządzeniach włączających alarm przeciwpożarowy). Stąd potrzeba zmian instalacji.

d3cscjy

Teraz najlepsze. Przeciwpożarowe problemy muzeum obciążają władze Warszawy. Dlaczego? Bowiem to miasto jest inwestorem placówki. Czy stołeczni urzędnicy mogli przewidzieć problemy z systemem przeciwpożarowym? Tak. Tygodnik ustalił, że muzeum już w 2010 r. zwracało uwagę ministerstwu i miastu, że instalacja przeciwpożarowa placówki jest niewłaściwa. Bez efektu.

Prace nad budynkiem muzeum zostały zakończone w styczniu 2013 roku. Budynek, realizowany według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego, ma 12,8 tys. m2 powierzchni użytkowej. Jedną trzecią zajmie wystawa główna, której otwarcie planowane jest w 2014 roku. Pozostałą część – wystawy czasowe, wielofunkcyjna sala: audytoryjna, kinowa i koncertowa, sale projekcyjne i warsztatowe, restauracja i kawiarnia.

d3cscjy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cscjy