Trwa ładowanie...
d4j9ks1

Szczyt NATO. Będą ograniczenia lotów. Niektórzy obywatele nie zostaną wpuszczeni do Polski

Z wnioskiem o wprowadzenie ograniczeń zwróciło się Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczyt NATO. Będą ograniczenia lotów. Niektórzy obywatele nie zostaną wpuszczeni do Polski
d4j9ks1

Przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych Polski, ograniczenia lotów dla małego lotnictwa i zawieszenie umowy o ruchu przygranicznym z Rosją i Ukrainą - te nadzwyczajne środki bezpieczeństwa będą obowiązywały podczas szczytu NATO w Warszawie.

Od 4 lipca Polska tymczasowo wstrzyma działanie umowy o ruchu przygranicznym z Obwodem Kaliningradzkim oraz z Ukrainą. "Powyższe zawieszenia nie naruszają prawa wyjazdu ze strefy przygranicznej Rzeczypospolitej Polskiej. O terminie wznowienia stosowania powyższych przepisów, strona polska poinformuje odrębnie" - poinformowały służby prasowe MSZ.

Tymczasowa kontrola na wewnętrznych granicach lądowych Polski z Czechami, Niemcami, Litwą, Słowacją, a także w portach i na lotniskach zostanie przywrócona 4 lipca i zostanie zniesiona 2 sierpnia po Światowych Dniach Młodzieży.

d4j9ks1

Kontrole prowadzone będą w sposób wyrywkowy - inaczej niż na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej - czyli wobec wytypowanych osób, na podstawie analizy ryzyka oraz informacji przekazywanych przez służby innych państw.

W sumie wyznaczono 285 miejsc, w których można przekraczać granicę, w tym 260 na granicy lądowej, gdzie prowadzona będzie mobilna kontrola graniczna. Funkcjonariusze SG będą korzystać ze specjalistycznych pojazdów, tzw. schengenbusów. Są one wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, identyfikacji narkotyków oraz kontroli radiometrycznej.

- Nie przewidujemy żadnych utrudnień, kontrole na granicy wewnętrznej prowadzone będą wyrywkowo, wobec wytypowanych osób - także na lotniskach i w portach - powiedziała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej ppor. Agnieszka Golias.

Polacy wyjeżdżający np. na urlop powinni jednak pamiętać o tym, by mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość: dowód osobisty lub paszport. Osoby, które przyjadą do Polski z krajów należących do strefy Schengen, będą musiały mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo - np. dowód osobisty lub paszport; a obywatele państw trzecich dokumenty uprawniające do przekraczania granicy (paszport) oraz potwierdzające prawo pobytu w Polsce, np. wizy.

d4j9ks1

Osoby zidentyfikowane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego nie zostaną wpuszczone do Polski i otrzymają decyzje o odmowie wjazdu.

W związku ze szczytem NATO , od północy z 6 na 7 lipca, do północy z 10 na 11 lipca będą obowiązywały ograniczenia lotów dla małego lotnictwa. W praktyce ograniczenia nie będą dotyczyć lotów rejsowych i państwowych, ale tzw. lotnictwa ogólnego, np. małych samolotów.

Z wnioskiem o wprowadzenie ograniczeń w przestrzeni powietrznej w rejonie Warszawy do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej zwróciło się Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Ograniczenia będą dotyczyć przestrzeni w promieniu 100 kilometrów wokół Warszawy. Rejsowe samoloty pasażerskie mogą nieznacznie zmieniać kurs, tak by nie przelatywać nad centrum miasta.

W Warszawie będą dwie strefy ograniczeń lotów - o promieniu 100 km (do lotów w tym obszarze niezbędna będzie specjalna zgoda wojska) oraz 3 km i wysokości 2 tys. stóp od Stadionu Narodowego (obszar będzie dostępny tylko dla lotnictwa specjalnego np. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, lotnictwa państwowego i wojskowego, policyjne, straży pożarnej, rejsowe i czarterowe loty samolotów pasażerskich).

d4j9ks1

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Spodziewanych jest 58 delegacji z całego świata, w tym 28 z państw NATO, 26 z krajów stowarzyszonych oraz delegacje kwatery głównej NATO, Banku Światowego, ONZ i UE.

Przeczytajcie też: Gronkiewicz-Waltz: "Dojdzie do aresztowań ludzi, dojdzie do tragedii"

d4j9ks1

Podziel się opinią

Share

d4j9ks1

d4j9ks1