Trwa ładowanie...
d1ywhpf

Szczyt NATO: Wprowadzono stopień alarmowy "ALFA"

Jest to rodzaj ogólnego ostrzeżenia, dzięki któremu organy administracji publicznej będą zobligowane do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szczyt NATO: Wprowadzono stopień alarmowy "ALFA"
d1ywhpf

Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie ws. wprowadzenia stopnia alarmowego ALFA. Pierwszy stopień alarmowy będzie obowiązywał tylko na terenie stolicy. Jest to rodzaj ogólnego ostrzeżenia, dzięki któremu organy administracji publicznej będą zobligowane do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludności.

- Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego "ALFA" od północy 7 lipca do godziny 23.59 10 lipca, czyli na czas trwania szczytu NATO w Warszawie - powiedział Rafał Bochenek.

- Ma to charakter ogólnego ostrzeżenia. Po wprowadzeniu pierwszego stopnia alarmowego organy administracji publicznej będą zobligowane do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludności. Będą musiały na bieżąco przekazywać informacje odpowiednim służbom w przypadku znalezienia podejrzanych pakunków, samochodów, czy o podejrzanie zachowujących się osobach - podkreślił.

d1ywhpf

Organy administracji będą też zobligowane, żeby sprawdzić swoje instalacje alarmowe i przepustowość dróg ewakuacyjnych i dokonać przeglądu procedur związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.

Stopnie alarmowe

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych zakłada, że w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Najwyższy czwarty stopień, DELTA, może być wprowadzany, gdy dojdzie do zdarzenia terrorystycznego lub informacje będą wskazywać na zaawansowaną fazę przygotowań do takiego zdarzenia w Polsce albo wobec Polaków lub naszych instytucji za granicą. Stopień alarmowy wprowadza premier lub - w przypadkach niecierpiących zwłoki - minister spraw wewnętrznych, informując premiera.

Przy trzecim lub czwartym stopniu zagrożenia (CHARLIE lub DELTA) szef MSWiA może sam albo na wniosek szefa ABW lub szefa policji "zarządzić zakaz odbywania zgromadzeń publicznych lub imprez masowych na obszarze lub w obiekcie objętym stopniem alarmowym, jeżeli jest to konieczne dla ochrony życia i zdrowia ludzi lub bezpieczeństwa publicznego".

d1ywhpf

Zagrożenie terrorystyczne

Trzeci i czwarty stopień można wprowadzić w przypadku zdarzeń terrorystycznych godzących w bezpieczeństwo Polski lub innego państwa, ale stwarzającego zagrożenie dla nas oraz w przypadku zdarzenia terrorystycznego godzącego w bezpieczeństwo i porządek publiczny. Przy trzecim i czwartym stopniu można skorzystać też z pomocy wojska do przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym. Decyzję o użyciu sił zbrojnych ma podejmować szef MON na wniosek szefa MSWiA, a prezydent może je uchylić lub zmienić.

Źródło: (PAP)

Przeczytaj też: MON buduje wystawę smoleńską na PGE Narodowym

Podziel się
d1ywhpf

Podziel się opinią

Share

d1ywhpf

d1ywhpf