Szef grupy wyłudzającej VAT w ramach mafii paliwowej w rękach ABW. Zatrzymali go na Okęciu

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą wyłudzająca podatek VAT przy obrocie paliwami i olejem rzepakowym. Grupa miała narazić Skarb Państwa na co najmniej 36 mln zł strat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef grupy wyłudzającej VAT w ramach mafii paliwowej w rękach ABW. Zatrzymali go na Okęciu
(PAP)
WP

Jak podaje RMF FM z komunikatu PAP do zatrzymania mężczyzny doszło w sobotę na Lotnisku Chopina. - Mężczyzna został zatrzymany bezpośrednio po przylocie do kraju. Miał kierować grupą mającą powiązania w Polsce, na Litwie i w innych krajach Unii Europejskiej - mówi PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Koordynator służb specjalnych tłumaczy, że według agentów ABW mężczyzna miał nadzorować działalność firm organizujących tzw. "znikających podatników". - Grupy, którymi kierował podejrzany, wykorzystywały powiązania z innymi przestępcami działającymi w Polsce, na Litwie i w innych krajach UE. Utworzone podmioty zajmowały się wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów i jego wprowadzeniem do dalszego obrotu w Polsce - wyjaśnił rzecznik. Dodaje, że firmy te nie deklarowały i nie odprowadzały należnego z tego tytułu podatku VAT, przyjmując od swoich formalnych odbiorców środki pieniężne na podstawie wystawionych faktur.

Przeczytaj też:Wypadek celebrytki w Warszawie. Mieszkańcy Pragi chcą zamknięcia Ząbkowskiej dla aut. "My tu żyjemy!"

WP

Sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Mężczyzna usłyszał już zarzut kierowania grupą przestępczą, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, uszczuplenia podatku VAT oraz prania pieniędzy. Na wniosek prokuratorów sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt.

Na początku maja ABW już zatrzymało w związku z tym śledztwem dwie inne osoby. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone, że zostaną zatrzymane kolejne osoby powiązane z grupą przestępczą.

Zobacz także: Przysiadł na ławce w parku i zabił kaczkę. W internecie zawrzało

WP

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Polub WawaLove
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP