Trwa ładowanie...
d15yv2n

Szef Marszu Niepodległości skazany. Zapłaci 5 tys. zł grzywny

Za "tolerowanie łamania prawa w marszu i nierozwiązanie go mimo utraty pokojowego charakteru"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef Marszu Niepodległości skazany. Zapłaci 5 tys. zł grzywny
d15yv2n

##Grzywnę w wysokości 5 tysięcy złotych ma zapłacić szef Marszu Niepodległości 2013. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał Witolda Tumanowicza za "tolerowanie łamania prawa w marszu i nierozwiązanie go mimo utraty pokojowego charakteru".

Chodzi o zdarzenia, do których doszło w czasie Marszu Niepodległości 11 listopada 2013 r. w Warszawie. Został on rozwiązany po tym, jak część zamaskowanych uczestników przemarszu zaatakowała skłot przy ul. Skorupki. Incydenty powtórzyły się kilkaset metrów dalej przy ul. Wilczej. Marsz przebył całą zaplanowaną trasę, a w dalszej jego części doszło jeszcze do podpalenia tęczy przy pl. Zbawiciela (ponad 100 m od trasy marszu) i budki wartowniczej na tyłach ambasady Federacji Rosyjskiej.

Zobacz: Marsz Niepodległości 2013: Tęcza spłonęła po raz kolejny

d15yv2n

Tumanowicz był obwiniony przez policję w sumie o trzy wykroczenia z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.* Za dwa z zarzuconych mu czynów został skazany, zaś uniewinniony został od trzeciego - przewodniczenia marszowi po jego rozwiązaniu.*

Policja podkreślała, że uczestnicy marszu, któremu przewodniczył Tumanowicz, posiadali i używali materiały pirotechniczne, a* obwiniony "nie wywiązał się z obowiązku usunięcia ze zgromadzenia osób naruszających prawo",* umyślnie też nie podjął działań twierdząc, że nie miał takiej możliwości. W ocenie policji przebieg zgromadzenia "sprzeciwia się ustawom, wbrew obowiązkowi go nie rozwiązał".

Gdy przy wylocie z ul. Marszałkowskiej do ul. Skorupki doszło do starć z policją, obwiniony interweniował, ale zamiast współdziałać z policją, swoją interwencję skierował przeciwko funkcjonariuszom. Już wtedy była podstawa prawna do rozwiązania zgromadzenia - podkreślono.

Obrońca obwinionego wniósł o uniewinnienie swego klienta, przekonując, że nie może on odpowiadać za wszystko, co w czasie marszu robiło kilkadziesiąt tysięcy osób - z czego zresztą zdecydowana większość zachowywała się właściwie. Co do podpalenia "Tęczy" przy pl. Zbawiciela adwokat wskazał, że plac był oddalony od trasy przemarszu, więc Tumanowicz nie może odpowiadać za czyny dokonane poza zgromadzeniem, podobnie rzecz się ma z podpaleniem budki na tyłach ambasady rosyjskiej - przekonywał.

d15yv2n

Wyrok jest nieprawomocny. 2:1 dla policji - komentował Tumanowicz. Mówił, że zastanowi się nad apelacją. Jego obrońca mec. Marcin Wawrzyniak dodawał, że sąd dopuścił sytuacje, w których "osoby naruszające prawo i działające wbrew interesom marszu mogą być uznawane za pełnoprawnych uczestników zgromadzenia".

Zobacz: Zaatakowali squaty z maczetami! W środku były dzieci [WIDEO]

d15yv2n

Podziel się opinią

Share

d15yv2n

d15yv2n