Trwa ładowanie...

Szykuje się przebudowa Rotundy

PKO Bank Polski zamierza przeznaczyć na „cele społeczne” nie mniej niż 30 procent powierzchni obiektu

Szykuje się przebudowa Rotundy
d3eabd6
d3eabd6

PKO Bank Polski planuje przekształcenie Rotundy w nowy obiekt, ale z poszanowaniem jej symboliki i modernistycznej architektury. Projekt zostanie wyłoniony w międzynarodowym konkursie *Changing The Face 2013* - czytamy na stronie Forum Rozwoju Warszawy .

Rotunda jest symbolem Warszawy oraz punktem orientacyjnym i miejscem spotkań dla warszawiaków. Jej zły stan techniczny zmusza właściciela do przeprowadzenia prac, które nadadzą budynkowi nowy charakter. Pamiętając o protestach z 2009 roku, towarzyszących prezentacji koncepcji „Nowej Rotundy”, PKO Bank Polski zdecydował się na przeprowadzenie złożonego procesu „rewitalizacji” obiektu z dopuszczeniem do głosu mieszkańców w ramach konsultacji społecznych poprzedzających projekt.

*Konsultacje ruszają dzisiaj i dotyczyć będa pozabankowej funkcji towarzyszącej obiektu, badające również znaczenie budynku dla mieszkańców Warszawy. *Konsultacje zakończą się warsztatem 11 maja. Swoje zdanie można wyrazić poprzez ankietę, która w wersji papierowej dostępna będzie we wszystkich oddziałach PKO Bank Polski na terenie Warszawy a w wersji elektronicznej – na stronie www.rotunda2013.pl i na warszawskiej platformie konsultacji społecznych www.konsultacje.um.warszawa.pl .

d3eabd6

Podczas konsultacji ocenie zostaną poddane wstępne idee na dodatkową funkcję, wypracowane na panelach. Wyłonione też zostaną najciekawsze pomysły mieszkańców. Wynik działań, obejmujących ankietę papierową, internetową, obserwacje pod Rotundą, wywiady z warszawiakami oraz warsztat konsultacyjny (11 maja), zostaną włączone do materiałów wyjściowych, towarzyszących regulaminowi konkursu na renowację.

................................................................

W lutym i marcu odbył się także cykl paneli eksperckich, w których udział wzięli przedstawiciele Centrum Architektury, Forum Rozwoju Warszawy, Fundacji Bęc Zmiana, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Polish Green Building Council, Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Stowarzyszenia Architektów Polskich, Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m. st. Warszawy oraz firmy DuPont. Cztery kilkugodzinne spotkania poprzedzone zostały wizją lokalną. Następnie odbyły się panele dyskusyjno-warsztatowe, z udziałem przedstawicieli wymienionych instytucji i organizacji pozarządowych, na których zarekomendowano Bankowi dbałość o zachowanie detalu architektonicznego, wymiarów i modernistycznego charakteru obecnej Rotundy. Wypracowane zostały ramowe warunki regulaminu konkursu oraz przeanalizowana rola budynku w mieście, jego historia i symbolika.

Podczas spotkań wypracowane zostały wstępne pomysły na funkcję dodatkową Rotundy. Istotny jest fakt, że PKO Bank Polski zamierza przeznaczyć na „cele społeczne” nie mniej niż 30 procent powierzchni obiektu. Ambicją banku jest stworzenie budynku w pełni ekologicznego, spełniającego najwyższe standardy i certyfikaty budownictwa zrównoważonego.

d3eabd6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eabd6