Trwa ładowanie...
d44iea9

Tak będzie wyglądał plac przed Zodiakiem!

Wyłoniono zwycięski projekt
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak będzie wyglądał plac przed Zodiakiem!
d44iea9

Wiemy, jak będzie wyglądał plac przed pawilonem Zodiak.Teren przy ulicy Chmielnej i Pasażu Wiecha ma przypominać "kartkę białego papieru". Tak zdecydowało jury konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu wokół pawilonu.

Celem konkursu było wyłonienie projektu, który w jak najpełniejszy sposób odpowiadał będzie potrzebom zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu ZODIAK jako wartościowej przestrzeni publicznej w centrum stolicy, służącej ekspozycjom i wydarzeniom związanym z działaniem pawilonu – mówi Jakub Wacławek, Przewodniczący Sądu Konkursowego, OW SARP.

Jak podkreślają członkowie jury poziom prac był bardzo zróżnicowany, a pomysły niektórych twórców zaskakujące. Choć wybór nie był łatwy, a do oceny sądu konkursowego przedstawiono aż 79 prac, we wtorek, 31 marca, wszystko stało się jasne. Zwycięzcą konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK została Gowin & Siuta Spółka Jawna.

d44iea9

Drugie miejsce w konkursie zajęła praca autorstwa Rebeki Czaji, Kingi Łukasińskiej i Michała Wasilewskiego, a na ostatnim miejscu podium znalazł się projekt przygotowany przez Magdalenę Siemienowicz, Jakuba Kupikowskiego, Małgorzatę Czekajło i Marcina Gliwińskiego.

Zwycięski projekt od początku przyciągał naszą uwagę. Zastosowane w nim rozwiązania pozwolą na integrację placu z powierzchnią wystawienniczą pawilonu. Dodatkowym atutem tej pracy pozostaje otwartość przestrzeni, dająca różne możliwości aranżacji tego terenu w zależności od potrzeb. – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Wśród kryteriów ocenianych przez jury znalazły się: wpisanie w przestrzeń i charakter miejsca, walory i integralność kompozycji, sprzyjanie tworzeniu więzi społecznych, możliwość realizacji oraz funkcjonalność - szczególnie w odniesieniu do funkcji pełnionych przez pawilon.

Ogłoszeniu wyników towarzyszy wystawa pokonkursowa, która potrwa do piątku, 3 kwietnia. Wszystkie nadesłane na konkurs prace można oglądać na stacji Świętokrzyska II linii metra w pawilonie 1013. Godziny otwarcia wystawy:

  • wtorek, 31 marca – godz. 14.00-18.00
  • środa-czwartek, 1-2 kwietnia – godz. 8.00-18.00
  • piątek, 3 kwietnia – godz. 8.00-13.00

W czwartek, 9 kwietnia, o godz. 16.00 w siedzibie Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich (ul. Foksal 2) odbędzie się dyskusja pokonkursowa z udziałem członków sądu konkursowego oraz autorów prac.

d44iea9

Zobacz także: Muzeum Historii Polski ma powstać na terenie Cytadeli

Podziel się
Podziel się
d44iea9

Podziel się opinią

Share

d44iea9

d44iea9