Trwa ładowanie...

Takiej wersji "Hobbita" w stołecznych teatrach jeszcze nie było

Po spektaklu odbędą się warsztaty językowe

Share
Takiej wersji "Hobbita" w stołecznych teatrach jeszcze nie było
do5629o

"Hobbit ze stopami owłosionymi" według powieści Johna Ronalda Reuela Tolkiena zostanie wystawiony w warszawskim Teatrze Polskim. Spektakl został przygotowany w zagrożonym wymarciem języku wilamowskim. Jest on częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego.

Język mieszkańców Wilamowic, miejscowości położonej w województwie śląskim, jest używany od 13. wieku. Po roku 1945 został zakazany. Obecnie posługuje się nim... zaledwie 25 osób. Bartłomiej Chromik doktorant wydziału Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, który zajmuje się nauczaniem i rewitalizacją języka wilamowskiego, mówi, że dziś przeżywa on swoje odrodzenie. Głównie za sprawą młodzieży, która chętnie kultywuje kulturę swoich przodków. - To młodzi ludzie ze szkół podstawowych, gimnazjów, także studentów. To czego się nauczyli, chcieli przekuć na sztukę - tłumaczy.

Spektakl to zestawienie kilku fragmentów powieści, wiernie przetłumaczonych z oryginału na język wilamowski. - Nie dało się w tak krótkim czasie zawrzeć całej fabuły. Byłoby to też trudne ze względu na plenery. Jeżeli przypomnimy sobie film i cały ten rozmach, z którym został on nakręcony, to było to tło, z którym musieliśmy się cały czas mierzyć - wspomina Bartłomiej Chromik.

do5629o

Ważną rolę w spektaklu odgrywają dekoracje, muzyka oraz kostium. Świat, do którego zostanie przeniesiony widz, będzie przypominał będzie epokę średniowiecza. Spektakl zostanie wystawiony 26 lutego o 12.00, na scenie kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie. Tuż po nim odbędą się warsztaty językowe, w trakcie których będzie można bliżej przyjrzeć się kulturze Wilamowic i historii języka wilamowskiego.

Teatr Polski znajduje się na ul. ul. Karasia 2. Szczegóły dotyczące biletów (oraz bezpłatnych wejściówek) znajdziemy na tej stronie .

do5629o

Podziel się opinią

Share
do5629o
do5629o