WP

"Tęcza" wcale nie wraca na plac Zbawiciela. Obalamy plotkę

Tęcza wraca na plac Zbawiciela w Warszawie! - grzmiały we wtorek nagłówki artykułów większości portali internetowych. Wyjaśniamy więc, że nie chodzi o tęczę, o której wszyscy myśleli, a powrót będzie tylko na 3 dni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Tęcza" stała w centrum Warszawy w latach 2012-2015
"Tęcza" stała w centrum Warszawy w latach 2012-2015 (Agencja Gazeta, Fot: Malgorzata Gendlek)
WP

"Tym razem tęcza będzie niezniszczalna. Tak jak miłość" - informowali organizatorzy wielkiego powrotu "Tęczy". W akcję miały być zaangażowane fundacja Wolontariat Równości oraz stowarzyszenie Miłość nie Wyklucza.

Internauci spodziewali się powrotu słynnej instalacji także dlatego, że już 9 czerwca w Warszawie odbędzie się tegoroczna Parada Równości. W środę głos w sprawie zabrali m.in. kandydaci na prezydenta Warszawy: Patryk Jaki i Rafał Trzaskowski, a także były sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartosz Kownacki.

Teraz okazuje się, że głównym sponsorem akcji jest amerykański producent lodów Ben&Jerry’s. Można więc przypuszczać, że szykuje nam się raczej happening, mający wypromować konkretną firmę.

WP

Tęcza wyłącznie z rzutnika - jako hologram

Słynna warszawska "Tęcza" to instalacja autorstwa Julity Wójcik z Gdańska. W 2011 roku stanęła na placu przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a rok później przeniesiono ją na plac Zbawiciela. Stała tam do 27 sierpnia 2015 roku.

W międzyczasie wielokrotnie była niszczona i podpalana. Przez trzy lata swojej obecności w centrum Warszawy płonęła aż siedem razy.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Wirtualna Polska, instalacja która pojawi się na placu Zbawiciela, to nie ta tęcza, o której wszyscy myśleli.

WP

Projekt ma przypominać raczej pokaz fontann, a kolorowa tęcza pojawi się wyłącznie jako grafika (hologram) wyświetlona na tle tryskającej wody.

Tylko na 3 dni

Przedstawiciele miejskiego ratusza nie chcą zdradzać szczegółów. - Mogę tylko potwierdzić, że do miasta zwrócono się z prośbą o zgodę na zajęcie części terenu przez trzy dni - mówi Wirtualnej Polsce Bartosz Milczarczyk, rzecznik Urzędu m.st. Warszawy.

Oznacza to, że nową tęczę będzie można oglądać tylko od czwartkowego popołudnia do soboty włącznie.

WP

- Potwierdzam, że "Tęcza" jako instalacja autorstwa Julity Wójcik na pewno nie pojawi się w najbliższych dniach na placu Zbawiciela - potwierdza nam również Agnieszka Tiutiunik z Centrum Sztuki Współczesnej.

Czemu z pytaniem zwróciliśmy się akurat do tej instytucji? Ponieważ jak przyznają jej przedstawiciele, "słynna tęcza jako koncepcja artystyczna znajduje się obecnie właśnie w ich zbiorach".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WawaLove
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP