Trwa ładowanie...
d3pvlg4

"Tęczowy piątek". Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do MEN: kuratorzy muszą być bezstronni

25 października w polskich szkołach zaplanowano "Tęczowy piątek". W ramach akcji prowadzone będą specjalne zajęcia i warsztaty o tematy antydyskryminacyjnej. O tym, jak ważna to kwestia, przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich.
Share
Warszawa. Dekoracje przygotowane przez uczniów I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie w ramach akcji "Tęczowy piątek"
Warszawa. Dekoracje przygotowane przez uczniów I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie w ramach akcji "Tęczowy piątek"Źródło: East News, Fot: Olimpik/REPORTER
d3pvlg4

Adam Bodnar przed "Tęczowym Piątkiem" napisał list do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przypomniał o tym, że zgodnie z prawem oświatowym "do wychowawczych zadań szkoły należy rozwijanie wśród uczniów postaw tolerancji i otwartości światopoglądowej".

W kontekście "Tęczowego Piątku" warto przypomnieć o jeszcze jednym zadaniu, jakie stoi przed placówkami oświatowymi – powinny one zapewniać każdemu uczniowi bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój.

"Tęczowy Piątek". RPO: edukacja antydyskryminacyjna to obowiązek szkół

– Dzieci nie będą bezpieczne i nie zrealizują swego prawa do edukacji, jeśli nie wyeliminujemy ze środowiska szkolnego dyskryminacji, uprzedzeń i motywowanej nimi przemocy. Jedynym sensownym narzędziem jest tu edukacja antydyskryminacyjna – napisał Rzecznik Praw Obywatelskich.

d3pvlg4

Bogdan Zdrojewski o funkcji marszałka Senatu dla opozycji

Adam Bodnar powołał się na Konstytucje i Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Zwrócił uwagę, że zgodnie z tymi dokumentami szkoły powinny uwzględniać prawa rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami.

– Musimy więc zrównoważyć prawo rodziców do wychowania dziecka zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawo dziecka do otrzymania edukacji. Dlatego w szkole potrzebna jest rada rodziców, bo to ona gwarantuje rodzicom realny wpływ na działania wychowawcze szkoły – dodał Rzecznik.

d3pvlg4

Jego zdaniem właśnie MEN powinien zachęcać szkoły do tworzenia takich rad, jeśli naprawdę chce wspierać prawa rodziców.

Do zadań rady rodziców należy np. zaproszenie organizacji pozarządowych do udziału w akcjach wychowawczych, jak ta najbliższa, ogólnopolska akcja "Tęczowy Piątek". Działania przygotowuje Kampania Przeciw Homofobii.

"Tęczowy Piątek". Wnioski z kontroli po ubiegłorocznej akcji

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił wnioski po kontroli kuratorów przeprowadzonej w szkołach po akcji "Tęczowy Piątek" w 2018 roku i zwrócił uwagę na ich nieuzasadnione działania. W ubiegłym roku akcja wzbudziła kontrowersje, a MEN groziło nawet dyrektorom dyscyplinarkami.

d3pvlg4

– Prawdą jest, że kuratorzy oświaty mogą prowadzić kontrole doraźne w szkołach, np. po skargach rodziców. Jeśli jednak takich kontroli nie robi się przez 18 miesięcy poprzedzających "Tęczowy Piątek" to może to świadczyć, że zdaniem kuratorów samo zaangażowanie szkoły w akcję stanowi naruszenie prawa – podkreślił Adam Bodnar.

W liście do MEN bardzo wyraźnie zaznaczył, że żaden wizytator nie może przychodzić do szkoły z założoną tezą, ale musi działać bezstronnie.

– Nie mogą sprawdzać, czy szkoła w jakikolwiek sposób przyłączyła się do inicjatywy "Tęczowy Piątek" (np. przez tęczowy ubiór uczniów), ale co się działo – dodał.

Zdaniem Adama Bodnara, źle przeprowadzona kontrola kuratorów może skutkować m.in. tym, że bez sprawdzenia faktów uznają za godną potępienia i powstrzymania akcję, która ma na celu promowanie wśród dzieci i młodzieży tolerancji, otwartości i szacunku dla godności wszystkich ludzi.

"Tęczowy piątek", organizowany przez Kampanię Przeciwko Homofobii, zaplanowano w szkołach na 25 października.

Źródło: portalsamorządowy.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3pvlg4

Podziel się opinią

Share
d3pvlg4
d3pvlg4