Trwa ładowanie...

"The unregistered" - wystawa fotografii

Projekt fotograficzny o uchodźcach Rohingya w Starej Galerii ZPAF

"The unregistered" - wystawa fotografii
d1faa2b
d1faa2b

Od jutra w Starej Galerii ZPAF będzie można obejrzeć niezwykłą wystawę fotograficzną. "The unregistered" to pierwsza część projektu fotograficznego o uchodźcach Rohingya pt. "Rohingyas. The refugees". Rohingowie to etniczna grupa, stanowiąca mniejszość muzułmańską w buddyjskiej Birmie, zamieszkująca północno-zachodni stan Rakhine (dawniej Arakan). Prześladowana od dziesięcioleci przez lokalną społeczność, a w szczególności juntę wojskową, decyduje się na ucieczkę do pobliskiego Bangladeszu.

Czystki etniczne stosowane przez prześladowców w postaci gwałtów, morderstw, rabunków, ograniczenia wolności do poruszania się i zawierania małżeństw, spowodowały iż ponad 300 do 500 tysięcy Rohingów opuściło swoją ojczyznę. Zdecydowana większość z nich mieszka obecnie w Bangladeszu w obozach dla uchodźców oraz poza nimi, zmagając się brakiem wsparcia ze strony rządu w postaci uznania wszystkich Rohingów jako uchodźców, przyzwolenia na pomoc ze strony organizacji pozarządowych, legalnej pracy i podstawowych praw, gwarantujących wolność i równe traktowanie.

* Problem ten jest praktycznie nieobecny w polskich mediach a dopiero od niedawna szerzej poruszany w mediach światowych.* Cisza w mediach jest nieuzasadniona, szczególnie kiedy zachodni eksperci coraz częściej określają czystki etniczne na Rohingach mianem ludobójstwa...

d1faa2b

Prace powstały w październiku oraz listopadzie 2013 na terenie Ludowej Republiki Bangladeszu - mówi Marcin Zaborowski, autor fotografii - Wspólnie z reporterem Polskiej Agencji Prasowej - Pawłem Skawińskim - przedostaliśmy się nielegalnie do dwóch*obozów dla uchodźców (Kutupalong oraz Leda)*, przeprowadziliśmy ponad 40 wywiadów z uchodźcami, rozmawialiśmy z przedstawicielami organizacji pozarządowych t.j. Muslim Aid, ACF, MSF, UNHCR, spotykaliśmy się z lokalnymi przedstawicielami władz a także odwiedzaliśmy miejsca poza obozami, zamieszkałe przez Rohingów od dziesięcioleci.

W trzydziestu sześciu fotografiach dużego formatu, zawarliśmy cały nasz wysiłek i starania by znaleźć i rzetelnie opowiedzieć historie o uchodźcach, zapomnianych przez resztę świata - dodaje. Wernisaż wystawy jutro, 20 czerwca, o godzinie 18:00 w Starej Galerii ZPAF przy placu Zamkowym 8. Wystawę można oglądać do 18 lipca.

d1faa2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1faa2b