WP

Tłusty czwartek w Warszawie. Kilka godzin stania w kolejce

Na kilkadziesiąt godzin przed oficjalnym rozpoczęciem wielkiego obżarstwa z okazji tłustego czwartku przed cukierniami w całej Polsce, słynącymi z pysznych pączków, ustawiają się kolejki. Chętnych nie przeraża kilka godzin oczekiwania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pracownia Cukiernicza "Zagoździński" co roku w Tłusty czwartek sprzedaje kilka tysięcy pączków
Pracownia Cukiernicza "Zagoździński" co roku w Tłusty czwartek sprzedaje kilka tysięcy pączków (Rafał Pawłowski)
WP

- W Warszawie najsłynniejsze pączki pochodzą z cukierni z ponad 90-letnią tradycją przy ul. Górczewskiej - mówi WawaLove.pl Rafał Pawłowski, krytyk filmowy i kulinarny, który w tym roku wybrał się po pączki z Woli już we wtorek, ale i tak stał w kolejce.

- Na kilka dni przed tłustym czwartkiem jest tam zawsze ok. 200 osób. Swego rodzaju szaleństwo. Pamiętajmy jednak, że to cukiernia z tradycją, która przeszła od powstania 1925 r. wiele: wizyty adiutanta marszałka Józefa Piłsudskiego, zmianę lokalu po wojnie i trudy czasów PRL. Teraz pączki - według wciąż tej samej receptury - serwuje nam już czwarte pokolenie cukierników - dodaje Pawłowski.

Czy to oznacza, że w całej Warszawie nie ma lepszych pączków?

WP

- To oczywiście kwestia smaku, ale kluczem jest jednolita receptura od wielu lat. To podkreślali wszyscy, z którymi rozmawiałem w kolejce przy Górczewskiej, ale dotyczy wszystkich piekarni stawiających na tradycyjne przepisy i dobre składniki - stwierdza nasz rozmówca.

- Nawet laik jest w stanie odczuć różnice, jedząc pączki produkowane przemysłowo. Słowem: szukajmy lokalnych piekarni - zachęca.

Tłusty czwartek 2019

Tłusty czwartek w kalendarzu chrześcijańskim wypada tradycyjnie w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Jego data uzależniona jest od daty Wielkanocy (która jest świętem ruchomym), czyli pierwszej niedzieli po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Tłusty czwartek w tym roku przypada zatem na dzień 28 lutego.

WP

W Polsce w tłusty czwartek tradycyjnie objadamy się różnymi smakołykami. Większości zwyczaj ten upłynie pod znakiem zajadania się pączkami i faworkami, zwanymi również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP

Zobacz też: Ekspert testuje domowe pączki

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP