"To był fenomen w skali Europy" [WIDEO]

Uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"To był fenomen w skali Europy" [WIDEO]

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, członkowie organizacji powstańczych i mieszkańcy miasta wzięli udział w uroczystościach z okazji 70. rocznicy wybuchu powstania przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

- Dziś jest czas, by pochylić głowy nad powstańczymi mogiłami. Dziękujemy i pamiętamy - mówiła marszałek Sejmu.

Zobacz też:  "Został wydany bezprecedensowy rozkaz" [WIDEO]

"Polskie Państwo Podziemne pozostaje faktem, który zadziwia ciągle, nawet po upływie 75 lat od jego powstania - powiedziała Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas uroczystości - Mimo klęski militarnej i politycznej udało się zorganizować i zachować ciągłość państwa jako idei instytucji, administracji i szkolnictwa (...). Jakiej trzeba było odwagi, determinacji, wyobraźni i konsekwencji, aby tę ideę piękną Państwa Podziemnego jednak wcielić w czyn i realizować przez sześć lat wojny?

Uroczystości nieopodal Sejmu, przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, odbyły się o godz. 14:00. Przed pomnikiem zaciągnięto warty honorowe. Hołd powstańcom złożyły poczty sztandarowe. Złożono również kwiaty i wieńce. 

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Była to największa akcja zbrojna podziemia w Europie okupowanej przez niemieckie wojsko. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i samotną walkę o niepodległą Polskę.

Zobacz też:  Program obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego!

Podziel się
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.