Trwa ładowanie...

To nie koniec zatrzymań w sprawie reprywatyzacji. Deklaracja ministra Ziobry

Trwa ok. 150 postępowań prokuratorskich ws. stołecznej reprywatyzacji.

To nie koniec zatrzymań w sprawie reprywatyzacji. Deklaracja ministra Ziobry
d3suxow
d3suxow

- To nie koniec zatrzymań - powiedział minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro odnosząc się do zatrzymania przez CBA trzech kolejnych osób w sprawie reprywatyzacji w Warszawie. Nie chciał mówić, "kto na końcu dostanie zarzuty w tej sprawie".

- Trzy kolejne osoby - byłą urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenę K., byłego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej mec. Grzegorza M. i biznesmena Janusza P. zatrzymano w sprawie reprywatyzacji - podała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Dodała, że zatrzymań dokonało CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu w związku m.in. z reprywatyzacją działki przy Pałacu Kultury i Nauki.

"To nie ostatnie zatrzymania"

"To jest właśnie przykład kolejnych zatrzymań ważnych i wpływowych osób w Warszawie, które do tej pory były bezkarne, które chodziły po ulicach, po telewizjach (...) w aureoli chwały, a okazuje się, że dzisiaj otrzymały zarzuty bardzo poważnych przestępstw o charakterze korupcyjnym" - powiedział Ziobro w TVP1. "To nie ostatnie zatrzymania" - dodał.

Jego zdaniem w Warszawie działała grupa przestępcza, której funkcjonowanie umożliwiały rządy PO-PSL. "Ta opozycja nie tylko, że nic nie robiła, by wyjaśnić sprawę przez lata pełnienia władzy (...), ale ta koalicja odpowiada za roztaczanie parasola ochronnego nad tymi ludźmi, którzy dzisiaj są zatrzymywani; nad tymi ludźmi, którzy są sprawcami nieszczęść tysięcy warszawiaków" - dodał.

Na razie minister nie zdradza, kto usłyszy zarzuty w tej sprawie.

d3suxow

Postępowania

Obecnie trwa ok. 150 postępowań prokuratorskich ws. stołecznej reprywatyzacji. W kilku sprawach postawiono już zarzuty. W najgłośniejszej tego typu sprawie - nieruchomości pod dawnym adresem Chmielna 70 w Warszawie (działka przy Pałacu Kultury i Nauki) - w areszcie przebywają podejrzani o korupcję i oszustwo przy tej reprywatyzacji mec. Robert N., b. urzędnik Ratusza Jakub R. oraz jego rodzice Wojciech R. i Alina D.

W styczniu br. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu postawiła zarzuty b. wicedyrektorowi BGN Jakubowi R. i "handlarzowi roszczeń" mec. Robertowi N. oraz innym trzem osobom. Według śledczych, w zamian za wydanie w 2012 r. decyzji reprywatyzacyjnej ws. Chmielnej 70, R. miał przyjąć od N. wartą 2,5 mln zł korzyść majątkową w postaci udziału w nieruchomości w Kościelisku.

W 2012 r. niezabudowaną działkę Chmielna 70 o wartości ok. 160 mln zł miasto przyznało osobom, które nabyły roszczenia od spadkobierców: Januszowi P., mec. Grzegorzowi M. i Marzenie K. (siostrze mec. Roberta N., podejrzanej o fałszywe oświadczenia majątkowe). W lipcu br. komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję ws. Chmielnej 70.

Ujawnienie w 2016 r. szczegółów sprawy tej działki, na której można zbudować wysokościowiec, zapoczątkowało wyjaśnianie afery reprywatyzacyjnej w stolicy.

d3suxow

Źródło: PAP

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Reprywatyzacja. Wyrzucą Gronkiewicz-Waltz z partii?

d3suxow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3suxow