Trwa ładowanie...

Tramwaj pojedzie na Gocław! Miasto opublikowało plany na lata 2014-2020

3 miliardy na inwestycje "tramwajowe"

Share
Tramwaj pojedzie na Gocław! Miasto opublikowało plany na lata 2014-2020
dj44mth

Przygotowano już ostateczna listę projektów związanych z komunikacją miejską, które - w latach 2014-2020 - zostaną dofinansowane z funduszy unijnych. Znalazła się na niej m.in. budowa trasy tramwajowej do Wilanowa i na osiedle Gocław.

- Zgodnie z przyjętą strategią konsekwentnie stawiamy na rozwój transportu szynowego w stolicy. Wybudujemy kilka nowych linii tramwajowych, które znacznie usprawnią dojazd do pracy i domów mieszkańcom Białołęki, Woli, Wilanowa i Pragi Południe - poinformowała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz . Nastąpi wymiana taboru, powstanie również nowoczesna zajezdnia autobusowa Redutowa oraz kolejna na Annopolu. Miasto zakupi również 130 nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów.

Na inwestycje miasto przeznaczy łącznie blisko 3 mld zł, z czego znaczną część stanowić będą środki unijne.

Na liście Lista podstawowych inwestycji znalazły się: budowa trasy tramwajowej na Gocław (odcinek al. Waszyngtona - pętla Gocław); budowa trasy tramwajowej do Wilanowa (odcinek pętla Dworzec Zachodni - pętla Pałacowa); budowa trasy tramwajowej na Tarchominie (odcinek pętla Tarchomin Kościelny - Winnica); budowa trasy tramwajowej na ul. Kasprzaka (odcinek Skierniewicka - Wolska). Na liście rezerwowej znajdziemy głównie modernizacje istniejących tras, choć umieszczono na niej również budowę odcinka w al. Wilanowskiej (Wołoska - metro Wilanowska). Szczegóły znajdziecie na mapie poniżej.

dj44mth

To dobra wiadomość przede wszystkim dla mieszkańców Gocławia, bowiem po pożarze mostu Łazienkowskiego i otwarciu centralnego odcinka drugiej linii metra zdecydowano, że autobusy dowożące wcześniej Gocławian i mieszkańców Starej Miłosny do centrum, skończą swój kurs przy stacji metro Stadion.

Mieszkańcy Gocławia natychmiast oprotestowali tę decyzję . Takie rozwiązanie znacznie utrudniło im dojazdy do centrum. Nie jesteśmy grupą pieniaczy - pisali na specjalnie założonym fanpejdżu. - Chcemy rozmowy i zmian, które ułatwią nam życie. Nie jesteśmy przeciwnikami II linii metra. Wręcz przeciwnie, sami chętnie będziemy z niej korzystać, ale wtedy, kiedy będzie to miało sens! Nie godzimy na kierowanie mieszkańców Gocławia do drugiej linii na siłę.* Nie chcemy być dobrymi statystykami* drugiej linii metra. Po protestach, miasto wycofało się z tej decyzji, a autobusy linii 151 i 411 wróciły na swoje stare trasy .* *

Oprócz powyższych inwestycji ze środków unijnych będzie finansowana również rozbudowa II linii metra – etap II i III. Powstanie kolejnych 11 stacji, a sieć metra wydłuży się o 12,2 km - Warszawa otrzyma na ten cel ok. 3,6 mld zł.

dj44mth
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj44mth