Trwa ładowanie...

"Tramwaj zwany pożądaniem" wyjedzie na ulice Warszawy

"Jazdę umilać będą pasażerom DJ-e"

"Tramwaj zwany pożądaniem" wyjedzie na ulice Warszawy
dxltnv1
dxltnv1

W maju na ulice polskich miast wyjadą specjalne tramwaje, by edukować młodych ludzi na temat HIV. W czasie weekendowych wieczorów pojawią się w dziewięciu miastach, na trasach obejmujących najbardziej popularne kluby nocne. To element akcji "Tramwaj zwany pożądaniem".

Akcję - już po raz piaty - organizuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz profilaktyką zakażeń przenoszonych drogą płciową, w szczególności zakażeń HIV.

60 proc. osób z HIV ma poniżej 30 lat

- Chciałabym, aby nasza inicjatywa wpłynęła na zmianę nastawienia młodych do wykonywania testów w kierunku HIV. W społeczeństwie zakorzenionych jest ciągle mnóstwo stereotypów na temat wirusa, które skutecznie blokują osoby młode przed testowaniem się. Strach przed potencjalnie pozytywnym wynikiem testu jest często silniejszy od racjonalnych przesłanek, które jasno wskazują, że z dodatnim wynikiem testu przy odpowiedniej farmakoterapii można w pełni cieszyć się życiem - mówi Anna Rewekant z IFMSA-Poland, Koordynator Narodowy ds. Zdrowia Reprodukcyjnego i AIDS.

Jak dodaje, fakt, że młode osoby najczęściej podejmują ryzykowne zachowania seksualne, powinien szczególnie zwrócić ich uwagę na ryzyko zakażenia HIV. - To, że młodzi ignorują ten temat, potwierdza tyko jak ogromne są luki w wiedzy na temat chorób przenoszonych drogą płciową w polskim społeczeństwie - ocenia Rewekant.

- Aktualnie prawie 60 proc. osób żyjących na świecie z HIV to ludzie poniżej trzydziestki, a co 10. seropozytywny Polak zakaził się przed dwudziestką. Przemyślana edukacja młodych w obszarze zakażeń HIV jest więc nieodzowna - dodaje koordynator programu Pozytywnie Otwarci Paweł Mierzejewski.

dxltnv1

Warszawa na początek

Podczas tegorocznej edycji projektu "tramwaje zwane pożądaniem" pojawią się w dziewięciu miastach, w których będą jeździć przez kilka godzin w czasie wybranych weekendowych wieczorów na trasach obejmujących najbardziej popularne kluby nocne. Tramwaje (lub specjalnie przystosowane autobusy) będą w tym roku kursować w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Katowicach, Szczecinie, Białymstoku (w maju) oraz Gdańsku (tam tramwaj pojawi się w grudniu, w okolicach Światowego Dnia AIDS).

Jazdę umilać będą pasażerom DJ-e; w każdym z pojazdów będzie obecny zespół edukatorów, składający się ze studentów medycyny, którzy pełnić będą funkcję Konsultantów Bezpiecznych Zachowań Seksualnych. W każdym pojeździe usytuowane zostaną również stanowiska z materiałami edukacyjnymi, prezerwatywami oraz wskazówkami na temat najbliższych placówek, w których można wykonać test na HIV.

Pierwszy tramwaj pojawi się w piątek 6 maja w Warszawie. Harmonogram akcji oraz dodatkowe informacje na temat wydarzenia dostępne są na stronie: https://www.facebook.com/TramwajZwanyPozadaniemPolska/.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny, do końca zeszłego roku w Polsce zdiagnozowano zakażenie HIV u 19 tys. 915 osób, odnotowano 3 tys. 328 zachorowań na AIDS; 1 tys. 328 osób zmarło. Szacunkowe dane epidemiologiczne jasno wskazują jednak, że skala problemu jest o wiele większa. Eksperci zgodnie twierdzą, że problem zakażenia dotyczy w rzeczywistości 36-45 tys. osób, spośród których przynajmniej połowa nie wie o swoim zakażeniu. Ponadto, jak wskazują, mamy do czynienia z ciągłym wzrostem liczby zakażeń na terenie naszego kraju. Do 2009 r. odnotowywano ich 600-800 rocznie, podczas gdy w 2015 r. było już ponad 1200 nowo wykrytych zakażeń.

dxltnv1

Zdecydowaną większość stanowią zakażenia wśród ludzi młodych - 44 proc. dotyczy osób w wieku 20-29 lat, a 36 proc. - osób między 30 a 39 rokiem życia.

(PAP)

dxltnv1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxltnv1