Trwa ładowanie...
d33hxk9
wenus

Tranzyt Wenus już dziś w nocy!

Taka okazja już się nie powtórzy. Kolejny raz będzie można zobaczyć z Ziemi, choć niestety nie z Polski, dopiero 11 grudnia 2117 roku. Kopernik zaprasza na niezwykłą imprezę!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tranzyt Wenus już dziś w nocy!
d33hxk9

Przejście Wenus na tle tarczy Słońca od zawsze ekscytowało astronomów - dowodziło ruchu planet wokół Słońca i pozwalało wyznaczyć odległość Ziemi od niego. Obliczanie ruchów planet i ich położenia na niebie nie jest łatwe bez wiedzy astronomicznej i odpowiedniego sprzętu. Dlatego po raz pierwszy opisano obserwację tranzytu Wenus dopiero 4 grudnia 1639 roku. Zjawisko to przewidział kilka tygodni wcześniej angielski astronom Jeremiah Horrocks. Wcześniej tranzyt z 1631 r. przewidział również Johannes Kepler. Dziś obserwatorium kosmiczne, które poszukuje planet przechodzących na tle innych gwiazd, nosi jego imię.

Wenus to wyjątkowa planeta. Jedyna – oprócz Urana – w naszym Układzie Słonecznym kręci się przeciwnym kierunku niż pozostałe. To prawdopodobnie efekt dawnej kolizji z potężną planetoidą, która „zakręciła” Wenus w drugą stronę. To także najjaśniejszy po Księżycu obiekt na nocnym niebie.

Przejście Wenus na tle tarczy Słońca trwa zwykle od pięciu do ośmiu godzin. Tarcza Wenus jest z punktu widzenia obserwatora z Ziemi około 30 razy mniejsza od słonecznej i jest widoczna na tle Słońca jako niewielka, okrągła plamka. Obserwacja jest łatwa, ale wymaga takich samych środków ostrożności jak obserwacje zaćmień Słońca. Trzeba mieć silnie przyciemnione szkło lub okulary ze specjalną folią. Można też obserwować zjawisko, rzutując obraz z teleskopu na ekran.

d33hxk9

Tranzyt Wenus to niezwykle rzadkie zjawisko. Ludzkość oglądała to zaledwie sześć razy. Po raz siódmy będziemy mogli je zaobserwować o poranku 6 czerwca 2012. Tego dnia na całym świecie miłośnicy astronomii będą organizować publiczne obserwacje tego zjawiska. Nas, warszawiaków zaprasza planetarium Niebo Kopernika, w Centrum Nauki Kopernik.

W programie imprezy:

21.00 – Kosmiczny spektakl taneczny „Tranzyt Wenus” przygotowany przez Kielecki Teatr Tańca (wstęp wolny)
22.10 – „To zdarza się tylko dwa razy w życiu” – czym jest Tranzyt Wenus?
22.45 - AstroKomentarz. Miłośnicy i zawodowcy o zbliżającym się zjawisku.
00.00 – Początek! Rozpoczęcie transmisji Tranzytu Wenus z drugiego końca świata. Komentarz na żywo popularyzatorów nauki i miłośników astronomii.
00.40 – Kosmiczny Maraton w Niebie Kopernika – nocny maraton filmów planetaryjnych (bilety 25 zł, w sprzedaży od 1 czerwca)
04.17 – wschód Słońca. Obserwacje Tranzytu Wenus.
04.00 – Śniadanie na trawie

Przez całą noc i cały poranek w Parku Odkrywców prowadzone będą obserwacje astronomiczne przy pomocy sprzętu dostarczonego przez sklep AstroMarket.

d33hxk9

Podziel się opinią

Share
d33hxk9
d33hxk9