Trwa ładowanie...

Trumna ze szczątkami „Łupaszki” wystawiona w kościele św. Krzyża

Przy trumnie będą pełnione warty honorowe.

Share
Trumna ze szczątkami „Łupaszki” wystawiona w kościele św. Krzyża
d445wuq

Uroczystości pogrzebowe majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” przeniosły się do Warszawy. Dziś o 10:30 w Bazylice św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu została wystawiona trumna z doczesnymi szczątkami dowódcy V Wileńskiej Brygady AK. Wczoraj majora „Łupaszkę” pożegnano w Łodzi.

W ramach dzisiejszych uroczystości o godzinie 12:00 w kościele św. Krzyża zostanie odprawiona msza święta w intencji Zygmunta Szendzielarza. Przy trumnie będą pełnione warty honorowe, zostanie również wystawiona księga kondolencyjna.
Major „Łupaszka” był jednym z najbardziej znanych dowódców antykomunistycznego powstania. Przez wiele lat nieuchwytny dla UB, skazany na 18-krotną karę śmierci po pokazowym procesie, w którym nie wyparł się zwalczania komunistycznej władzy.

"- Wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich mordują najlepszych Polaków" - pisał dowdóca V Wileńskiej Brygady AK. Jutro - po 65 latach od zamordowania w mokotowskim więzieniu - major Zygmunt Szendzielarz zostanie pochowany z najwyższymi honorami na Wojskowych Powązkach.

(Źrodło: IAR)

d445wuq
d445wuq

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d445wuq
d445wuq