Trwa ładowanie...
d3n56v7

Trwa manifestacja KOD przez siedzbą KPRM

"Spotykamy się, jako miłośnicy demokracji, obrońcy naszej wolności"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trwa manifestacja KOD przez siedzbą KPRM
d3n56v7

Kilkudziesięciu zwolenników Komitetu Obrony Demokracji manifestuje w Niedzielę Wielkanocną przed kancelarią premiera pod hasłem "BonŻur WOLNOŚĆ!", domagając się od rządu publikacji orzeczenia TK ws. nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa PiS.

- Dzisiaj mówimy przede wszystkim o tym, że jesteśmy razem, jesteśmy w życzliwej, świątecznej atmosferze, spotykamy się, jako miłośnicy demokracji, obrońcy naszej wolności - powiedział w niedzielę lider KOD Mateusz Kijowski.

Żurek i wypieki

d3n56v7

Kijowski, wraz z uczestnikami, złożyli zgromadzonym życzenia świąteczne, a także przestawili licznik ustawiony przed KPRM, który wskazuje dni, jakie upłynęły od wydania orzeczenia TK. - Mamy 18-stkę na liczniku, więc licznik już jest dorosły. 18 dni miał rząd na opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, to długi czas, ponieważ mieli to opublikować w kilka godzin - zaznaczył Kijowski.

W trakcie manifestacji przedstawiciele KOD częstowali przechodniów świątecznymi wypiekami, a także żurkiem oraz zachęcali do wpisywania się do księgi zatytułowanej #BeataDrukujWyrokNiezwłocznie, która po zapełnieniu ma zostać doręczona do KPRM. Komitet wystawił też księgę, w której można wpisać życzenia dla premier Beaty Szydło.

Mazowiecki KOD zorganizował także akcję dla warszawiaków pt. "200 jaj bez ogłoszonego wyroku!". - Zorganizowaliśmy punkt malowania jaj wielkanocnych i wystawiliśmy tablicę, co z tymi jajami zrobić, jak już zostanę pomalowane - tłumaczył koordynator KOD regionu mazowieckiego Piotr Wieczorek.

100 zawiadomień do prokuratury

d3n56v7

Pikietę przed KPRM kontynuuje także Komitet Obrony Demokracji Przed PiS-em - organizacja, która utożsamia się z szyldem KOD, ale sprzeciwia się przywództwu Mateusza Kijowskiego. Dwóch przedstawicieli organizacji, w tym jeden z liderów, głoduje w intencji opublikowania przez rząd orzeczenia TK.

9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela ustawy o TK autorstwa PiS narusza cztery zasady konstytucji. Za niezgodne z konstytucją uznał jej szesnaście zapisów. Zdania odrębne złożyli Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski, według których skład TK powinien być 15-osobowy, a TK nie mógł pominąć noweli przy jej badaniu. Według rządu "komunikat TK" nie spełnia przesłanek ustawowych, by być uznanym za wyrok i nie można tego komunikatu opublikować.

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, jak dotąd, wpłynęło ponad 100 zawiadomień o przestępstwie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca ws. nowelizacji ustawy o TK. Prokuratura prowadzi czynności sprawdzające w tej sprawie.

Manifestacja KOD ma potrwać do godz. 17.00

d3n56v7

Przeczytajcie też: Uniwersytet Warszawski otwiera ogrody. Pierwszy już w tę niedzielę

d3n56v7

Podziel się opinią

Share
d3n56v7
d3n56v7