Trwa ładowanie...
dljv76u

Trwa rozbiórka Rotundy. Symbol Warszawy znika z centrum [GALERIA]

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trwa rozbiórka Rotundy. Symbol Warszawy znika z centrum [GALERIA]
dljv76u

Trwaja pracę nad rozbiórką Rotundy w centrum stolicy. Za dwa lata wróci w podobnej konwencji, jednak największe zmiany zajdą we wnętrzach kultowego budynku.

Robotnicy demontowali w czwartek zygzakowatą konstrukcję dachu Rotundy, nazywaną „generalskim wężykiem”. Od strony ul. Widok zdjęto już także szklane elementy z elewacji, przez co widać ażurową konstrukcję dachu.

Rotunda zniknie z powierzchni warszawskiego centrum. Ma ją zastąpić bardzo podobny, niezwykle nowoczesny projekt. Stanie się to za sprawą projektu planu przebudowy "Ściany Wschodniej", o którym pisaliśmy tutaj.

dljv76u

- Poprzez kontakt z naturą, w doskonałej pod względem klimatycznym przestrzeni, Rotunda zmieni swoje oblicze, stając się nowoczesną oazą miejską - mówi WawaLove.pl Bartłomiej Gowin z buira projektowego Gowin&Siuta. Ważną rolę w projekcie odgrywa woda. - Jej funkcja społeczna polega na wprowadzeniu orzeźwiającego klimatu poprzez system wkomponowanej w sufit nad Patio Miejskim fontanny deszczownicowej - dodaje Gowin.

Salon, kawiarnia, galeria sztuki

Architekci przekonują, że nowa Rotunda ma stać się ikoną i centralnym węzłem funkcjonalnym. - Przemiana oblicza Rotundy, polega przede wszystkim na sposobie jej postrzegania. Z obiektu percypowanego dotychczas w głównej mierze z zewnątrz, bądź z poziomu parteru – staje się ona interaktywnym węzłem transferu ludzi i informacji – pozwalając na odbiór otoczenia budynku jak i jego wewnętrznej geometrii z niedostępnej dotąd swobodnie przestrzeni antresoli - opowiada Bartłomiej Gowin.

Podczas konsultacji społecznych warszawiacy debatowali nad zakresem oraz skali zmian architektonicznych i funkcjonalnych Rotundy. Odzew był zaskakujący - wpłynęło aż 10 tysięcy ankiet od mieszkańców Warszawy, którzy zadecydowali, że Rotunda stanie się miejscem wielofunkcyjnym i chętnie odwiedzanym. Na pierszym piętrze budynku pojawi się tzw. „Salon Miejski” z m.in. multimedialnym punktem informacji o wydarzeniach kulturalnych, miejscem odpoczynku i spotkań, galerią sztuki i kawiarnią.

W grudniu zostanie ogłoszny wykonawca inwestycji. Pierwsze prace rozbiórkowe ruszyły w styczniu 2017 roku i razem z budową potrwają dwa lata.

Przeczytajcie również: Wykryją pieszych na przejściu. Ma być bezpieczniej na warszawskich ulicach

dljv76u

Podziel się opinią

Share

dljv76u

dljv76u