Trwa ładowanie...

Trzaskowski o Lex Deweloper. "To koniec słuchania głosów mieszkańców i respektowania ich praw"

Kandydat PO na prezydenta Warszawy podczas briefingu tłumaczył, jak niebezpieczna dla samorządów będzie ustawa. - Jeśli "lex deweloper" wejdzie w życie, odbierze samorządom i mieszkańcom możliwość decydowania o mieście - uważa Rafał Trzaskowski.

Trzaskowski o Lex Deweloper. "To koniec słuchania głosów mieszkańców i respektowania ich praw"Źródło: Agencja Gazeta, fot: Dawid Żuchowicz
dmzmbto
dmzmbto

W czwartek Sejm przyjął ustawę tzw. "lex deweloper". Nowe prawo w praktyce umożliwia deweloperom w przyśpieszonym trybie budowania mieszkań nawet na terenach chronionych planem zagospodarowania.

Rafał Trzaskowski podczas poniedziałkowej konferencji w Śródmieściu przekonywał, że PiS forsuje prawo, które może zaszkodzić Warszawie i wszystkim polskim miastom. - Przegłosowane przez sejmową większość PiS-u „lex deweloper”, to koniec urbanistyki, koniec planowania, koniec słuchania głosów mieszkańców i respektowania ich praw - ostrzegał poseł. Dodał, że jeśli „lex deweloper” wejdzie w życie, doprowadzi do zniszczenia wielu zielonych terenów w Warszawie.

Polityk zaznaczył, że prawo forsowane przez większość sejmową umożliwia zabudowę wbrew planom miejscowym i wbrew woli mieszkańców. - Zgodnie z ustawą inwestycje mieszkaniowe już od 25 mieszkań będą mogły być stawiane niezgodnie z planem miejscowym, co stawia pod znakiem zapytania w ogóle sens uchwalania planów. Deweloper będzie mógł przez prywatny teren poprowadzić infrastrukturę i nie potrzebuje na to zgody właściciela. Na swoich działkach może stawiać budynki o dowolnej wysokości - mówił Trzaskowski.

- Wyobraźmy sobie, że przed oknami każdego z nas może wbrew planom miejscowym wyrosnąć właściwie dowolnej wielkości budynek - mówił Trzaskowski. W jego opinii na forsowanej przez PiS spec-ustawie skorzystają głównie komercyjni deweloperzy. - Wbrew temu, co twierdzi PiS, ona wcale nie pomoże nieudanemu rządowemu programowi „Mieszkanie Plus”. Tak jak cała Platforma, w Sejmie głosowałem przeciwko tej szkodliwe ustawie. Teraz apeluję do senatorów PiS-u: opamiętajcie się! - podkreślał poseł Platformy Obywatelskiej. Dodał, że zamiast rujnować najważniejsze zasady planowania przestrzennego, trzeba dbać o ich wdrażania.

dmzmbto

Kandydat na prezydenta Warszawy zapewnia, że chcę, aby w Warszawie powstało nowe Studium kierunków rozwoju miasta. - Ono jest niezbędne, prace nad nim rozpocznę natychmiast - deklaruje Trzaskowski. Podkreśla, że trzeba też przyspieszyć prace nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Podczas konferencji była obecna radna Warszawy, Dorota Zbińkowska. Dodała, że w Warszawie zagrożonych jest wiele miejsc: skwer przy ulicy Nowogrodzkiej, skwery na Południowym Żoliborzu, na Odolanach, przy Parku Żeromskiego na Żoliborzu, skwer Oleandrów i miejsca w otulinie Rezerwatu Przyrody Jeziorko Czerniakowskiego.

Zobacz także: W białych skarpetach i z piwem w ręku. „Janusze i Grażyny” podbijają nadbałtyckie miejscowości

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

dmzmbto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmzmbto