Trwa ładowanie...

Trzaskowskiego wolą kobiety, Jaki przyciąga młodych. Najnowszy sondaż poparcia kandydatów do ratusza

W ostatnim badaniu opinii publicznej oprócz dwóch najbardziej rozpoznawalnych postaci startujących do fotela prezydenta stolicy uwzględniono także niedawno ogłoszonych kandydatów. Na pół roku przed wyborami można zaobserwować ciekawe zależności.

Trzaskowskiego wolą kobiety, Jaki przyciąga młodych. Najnowszy sondaż poparcia kandydatów do ratuszaŹródło: WP.PL
d3zodsq
d3zodsq

W sondażu przeprowadzonym przez Kantar Public, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza", Rafał Trzaskowski pozostawia kandydata Zjednoczonej Prawicy daleko w tyle. Ten wynik zaprzecza tezie powstałej po badaniu zaufania do polityków (CBOS), o którym pisaliśmy dzień wcześniej. Patryk Jaki miał tam zdecydowanie lepszą rozpoznawalność i wiarygodność od konkurenta z PO.

Teraz okazuje się, że wśród ankieterów Trzaskowski notuje ponad dwukrotnie większe poparcie (43 proc.). Gdyby wybory odbyły się teraz, Jaki mógłby liczyć jedynia na 21 proc. głosów. Oczywiście przy założeniu, że respondenci przy urnie nie zmienią zdania oraz że zadeklarowana frekwencja (na poziomie 87 proc.) sprawdzi się w rzeczywistości. Praktyka pokazuje jednak dobitnie, że deklaracja o pójściu na wybory jest przeważnie mocno zawyżona.

Na ostatnim miejscu podium znalazł się Jan Śpiewak, prezes stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa i kandydat aktywistów. Popiera go jedynie 8 proc. uczestników badania. Z kolei Andrzej Celiński (wystawiony do wyborów przez SLD) może liczyć na 6 proc. oddanych na niego głosów. W sondażu Kantar dalej są: kandydat Kukiz'15 - Marek Jakubiak (4 proc.), Janusz Korwin-Mikke (3 proc.) oraz ex aequo Justyna Glusman, Piotr Ikonowicz i Jacek Wojciechowicz (1 proc.).

d3zodsq

Wybory samorządowe w Warszawie: wpływ wieku i płci na wybór

Biorąc pod uwagę cechy demograficzne respondentów biorących udział w najnowszym sondażu, można wyciągnąć ciekawe wnioski. Według nich aż 48 proc. kobiet do stołecznego ratusza wybrałyby Trzaskowskiego. Patryk Jaki nie spotkał się z porównywalną sympatią - ma tylko 16 proc. głosów wśród płci przeciwnej. U mężczyzn kandydat Koalicji Obywatelskiej też wygrywa, ale już nie tak mocno. Tutaj różnica jest mniejsza - 38 do 26 procent.

Jeżeli chodzi o wiek wyborców, różnice popracia dwóch najbardziej rozpoznawalnych kandydatów są bardzo wyrównane. Wśród respondentów między 18 a 29 rokiem życia, Jaki dostał 20 proc. głosów. To zaledwie dwa punkty procentowe mniej od Trzaskowskiego. Im starsi badani, tym przewaga tego drugiego się zwiększa.

Gdyby do urn poszły tylko osoby młodsze niż 29 lat, Janusz Korwin-Mikke uzyskałby aż 13 proc. Seniorzy po 60 roku życia daliby też szansę Andrzejowi Celińskiemu. W tej grupie wiekowej kandydat Sojuszu zdobyłby 10 proc. poparcia.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

ZOBACZ WIDEO: Tłit - Rafał Trzaskowski Odc. 59

d3zodsq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zodsq