Trwa ładowanie...

Trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Warszawie. "Ostatni dzień na zgłoszenie projektu"

Mieszkańcy mogą zgłaszać wnioski dziś do północy.

Trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Warszawie. "Ostatni dzień na zgłoszenie projektu"
d34jyxm
d34jyxm

15 stycznia to ostatni dzień, w którym można zgłaszać swoje projekty w III edycji warszawskiego budżetu obywatelskiego. Zwycięskie pomysły będą realizowane w 2017 r., do podziału będzie ponad 58 mln zł. W tym roku nie będzie preselekcji projektów. Jeden może mieć aż trzech autorów.

Budżet obywatelski ma zwiększyć wpływ mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów. Łącznie do rozdysponowania przez mieszkańców w 18 stołecznych dzielnicach jest ponad 58 mln zł. Dzielnice przekazywały od 1 do 2 proc. swych przychodów. Najwięcej pieniędzy do rozdysponowania będzie na Bielanach - 7,5 mln zł, w Śródmieściu - 6,2 mln zł i na Ursynowie - 6,2 mln zł. Z kolei najmniej w Wesołej - 653 tys. zł, Rembertowie - 694 tys. zł oraz Wilanowie - 1,2 mln zł.

Pomysły zgłaszane przez mieszkańców mogą dotyczyć wielu sfer, jakimi na co dzień zajmuje się urząd dzielnicy i jednostki miejskie: sportu, rekreacji, edukacji, kultury, komunikacji, ochrony środowiska, pomocy społecznej czy zieleni miejskiej, itp. Projekty mogą mieć charakter inwestycyjny (np. budowa placu zabaw czy postawienie latarni) lub pozainwestycyjny (np. zajęcia pozalekcyjne, zorganizowanie święta wybranej ulicy). Zgłoszenia są przyjmowane na stronie internetowej www.twojbudzet.um.warszawa.pl oraz w urzędach dzielnic.

d34jyxm

III edycja budżetu obywatelskiego przynosi istotne zmiany względem poprzednich odsłon. Po pierwsze składanie projektów rozpoczęło się wcześniej, już w połowie listopada ubiegłego roku. Po drugie, jeden projekt może mieć aż trzech autorów i wreszcie, w tej edycji nie będzie preselekcji. Oznacza to, że wszystkie projekty, które pozytywnie przejdą weryfikację trafią pod głosowanie. Poza tym wszystkie dzielnice, które przeznaczyły na budżet obywatelski co najmniej 1 mln zł ze swojego budżetu, będą musiały podzielić się na mniejsze obszary.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie nowej procedury odwoławczej. Jeżeli autor projektu będzie miał zastrzeżenia do wyniku weryfikacji, będzie mógł wystąpić o jej powtórzenie. To właśnie na proces weryfikacji skarżyli się autorzy odrzuconych projektów w II edycji budżetu, zarzucali miastu również brak komunikacji. W nowej odsłonie budżetu zwiększona będzie także rola zespołów w dzielnicach, to od nich będzie m.in. zależeć uwzględnianie odwołania od wyniku weryfikacji. Szczegółowe informacje na temat składania projektów do budżetu można znaleźć na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl . W ubiegłym roku w ramach II budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili 2 326 projektów, z czego wcielonych w życie mają być 622 projekty.

Źródło: PAP

Przeczytajcie też: Podejrzani o włamanie. Rozpoznajesz ich?

d34jyxm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34jyxm