Trwa ładowanie...

Tunel Wisłostrady zamknięty nawet kilka miesięcy

Most Świętokrzyski otworzą lada moment

Tunel Wisłostrady zamknięty nawet kilka miesięcy
dwkpjmx
dwkpjmx

Do awarii na budowie II linii metra doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. Pracownicy budujący stację Powiśle natrafili na nieoznaczony na mapach geologicznych rodzaj podziemnego jeziora. Doszło do przecieku w okolicach szczytu wyrobiska. Natychmiast ewakuowano pracowników z najniższej kondygnacji. Po chwili woda pod dużym ciśnieniem wdarła się do wnętrza przyszłej stacji nanosząc przy okazji tony piasku. Dlatego zdecydowano o zamknięciu tunelu Wisłostrady oraz mostu Świętokrzyskiego. Kierowcy utknęli w wielkich korkach na Powiślu.

Eksperci wykonawcy i projektanta II linii podziemnej kolejki oraz Metra Warszawskiego przeprowadzili badania. Po analizach wyników badań i wizji lokalnej uznano, że most Świętokrzyski jest poza zasięgiem zagrożenia i zostanie wkrótce otwarty. W przypadku tunelu Wisłostrady potrzebne są dodatkowe obserwacje oraz więcej badań. To może potrwać nawet kilka miesięcy.

Do wnętrza przyszłej stacji Powiśle nadal pompowana jest woda z Wisły. To ma spowodować wyrównanie poziomu wód gruntowych i powstrzymać ich napływ do wnętrza stacji. Potem eksperci ocenią, co należy robić dalej.

Obecnie istnieje zagrożenie, że woda mogła wypłukać grunt spod Wisłostrady i mogą tam teraz być puste przestrzenie. To może doprowadzić do zapadnięcia się jezdni. Jednym z rozwiązań może być wstrzyknięcie pod ziemię betonu - taki sposób zastosowano, gdy niedawno zapadła się jezdnia na rondzie Daszyńskiego. Jednak tu skala wydarzenia jest dużo większa. Dlatego nadal nie wiadomo, ile potrwa rozwiązywanie problemu.

dwkpjmx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwkpjmx