Trwa ładowanie...

Tydzień Równości na Ursynowie odwołany. KPH apeluje do burmistrza

"Politycy PO ignorują potrzeby grup narażonych na wykluczenie społeczne"

Share
Tydzień Równości na Ursynowie odwołany. KPH apeluje do burmistrza
d32jgjm

Nowo wybrane władze Ursunowa odmówiły wsparcia organizowanego w ratuszu od wielu lat Tygodnia Równości. Od 2011 roku burmistrz dzielnicy Piotr Guział inaugurował imprezę wciągając tęczową flagę na maszt przed Ratuszem.

W ubiegłym roku, podczas trwającej kilka dni imprezy odbył się szereg debat, pokazów filmowych, szkoleń i warsztatów. Jak informował WawaLove rzecznik prasowy Dzielnicy Bartosz Dominiak, w 2014 roku w Tygodniu Równości wzięło udział prawie 2 tys. osób.

W tym roku władze (koalicja PO oraz Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa) odmówiły wsparcia, a co za tym idzie - pieniędzy. W związku z tą decyzją Agata Chaber, prezes Kampanii przeciw Homofobii napisała list do obecnego burmistrza. "Politycy PO którzy sprawują władzę w Warszawie, ignorują potrzeby grup narażonych na wykluczenie społeczne, w tym osób LGBT" - pisze Chaber. Cały list poniżej.

d32jgjm

W imieniu Kampanii Przeciw Homofobii, ogólnopolskiej organizacji pożytku publicznego zajmującej się przeciwdziałaniem przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, pragnę wyrazić nasze oburzenie związane z odmowną decyzją w sprawie organizacji na terenie dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy „Tygodnia Równości na Ursynowie” – wydarzenia, którego nadrzędnym celem jest szerzenie wśród mieszkańców i mieszkanek Warszawy postaw otwartości i szacunku oraz wartości, jaką jest równość wszystkich obywateli.****

W ostatnich latach w programie wspomnianego wyżej wydarzenia znajdowały się warsztaty i szkolenia podnoszące kompetencje kadry szkolnej oraz młodzieży w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji oraz przemocy, otwarte spotkania dla całych rodzin pozwalające na zgłębienie tematyki różnorodności i wykluczenia, także z takich przyczyn jak płeć, niepełnosprawność i ubóstwo, konkursy foto-plastyczne dla najmłodszych i inne. Wszystkie te wydarzenia, oprócz poszerzania wiedzy osób uczestniczących, wzmacniały także zamieszkujące dzielnicę osoby narażone na wykluczenie, ich rodziny i bliskich, oraz pozwalały na budowanie więzów porozumienia i z innymi mieszkańcami.

Zgodnie z treścią programu wyborczego Platformy Obywatelskiej, której jest Pan członkiem, „Polityka kulturalna państwa powinna wzmacniać kapitał społeczny, budując kreatywność, ale także więzi międzyludzkie, wzmacniać sens wspólnoty i poczucia własnej wartości Polek i Polaków”. Brak zgody na organizację „Tygodnia Równości na Ursynowie” na terenie dzielnicy, której jest Pan burmistrzem, stoi w opozycji do programu reprezentowanej przez Pana partii oraz zadań stawianych przed Pana urzędem. Odmawiając Fundacji Wolontariat Równości zorganizowania „Tygodnia Równości na Ursynowie” pozbawia Pan mieszkańców i mieszkanki Warszawy możliwości uczestniczenia w wydarzeniu kulturalnym, któremu przez cztery lata udało się zrealizować wszystkie cele polityki kulturalnej wymienione w programie PO. Pańska decyzja to kolejny przykład tego, że politycy PO, którzy sprawują władzę w Warszawie, ignorują potrzeby grup narażonych na wykluczenie społeczne, w tym osób LGBT. Nie wydając zgody na organizację przez Fundację
Wolontariat Równości „Tygodnia Równości na Ursynowie” odbiera Pan osobom LGBT możliwość brania aktywnego udziału we współtworzeniu życia społeczno-kulturalnego miasta.

Na końcu prezes Agata Chaber w imieniu Kampanii nalega na ponowne rozpatrzenie wniosku przez nowe władze Ursynowa.

d32jgjm
d32jgjm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32jgjm