Trwa ładowanie...
18-01-1970 01:52

Tyle pozostało z Feminy. Trwa rozbiórka kultowego kina [GALERIA]

Tyle pozostało z Feminy. Trwa rozbiórka kultowego kina [GALERIA]
d4j6c3z
d4j6c3z

Było najstarszym kinem w Warszawie, istniało od 1938 roku. Jednak wszystko wskazuje na to, że kultowe Kino Femina zniknie z mapy miasta - od końca lipca trwa rozbiórka budynku. Obecny inwestor planuje stworzyć dyskont znanej sieci. Był również pomysł połączenia sklepu z salą kinową - czy to możliwe?

Pod koniec lipca, po dwóch latach od zamknięcia Kina Femina, rozpoczęły się prace budowlane. Teren jest ogrodzony, dookoła poustawiane są znaki informujące o rozbiórce. Część dawnego kina została zrównany z ziemią - we wtorek został wyburzony budynek na tyłach kamienicy. * *

Femina była najdłużej działającym kinem w historii Warszawy - otwarto je w 1938 r., przetrwało drugą wojnę światową, okupację i getto. Gdy we wrześniu 2014 r. seansem filmu " Miasto 44" zamknięto jego działalność, społeczność internetowa bardzo szybko wyraziła swoje oburzenie. Prywatny właściciel budynku wypowiedział umowę i przekazał obiekt nowemu najemcy - firmie Jeronimo Martins Polska, właścicielowi sieci dyskontów Biedronka. Po kinie został tylko neon i nazwa zespołu przystanków.

Biedronka burzy Feminę

W sieci pojawiło się wydarzenie: "Nie chcemy Biedronki w Kinie Femina". Akcja okazała się tak popularna, że swoje stanowisko w tej sprawie zabrał sam zainteresowany. - Zaproponowane zostało rozwiązanie łączące dwie funkcje: kulturalną i handlową. JMP rozpoczęło realizację takiego projektu - mogliśmy przeczytać w komunikacie prasowym.

Co więcej, budynek miał stać się kinoteatrem, co miało nawiązywać do popularniej kiedyś formy. - Samo kino, dzięki oryginalnemu repertuarowi oraz bogatemu programowi wydarzeń kulturalnych, ma wpisywać się w popularny trend rozwoju kin studyjnych i stanowić ciekawy punkt na kulturalnej mapie Warszawy - dodali przedstawiciele firmy.

d4j6c3z

Inwestor się tłumaczy

Od momentu podjęcia decyzji o inwestycji łączącej funkcję handlową i kinową, JMP twierdzi, że podjęło szereg działań zmierzających do realizacji takiego obiektu. - Między innymi wstrzymaliśmy prace, które mogły być realizowane w oparciu o posiadane pozwolenie na budowę obejmujące sam sklep, pozyskaliśmy docelowego operatora kina, przygotowaliśmy wspólnie z nim projekt obiektu dwufunkcyjnego i rozpoczęliśmy proces formalny. - tłumaczą przedstawiciele z Jeronimo Martins Polska. - Należy zwrócić uwagę, że przez cały okres trwania tych wszystkich działań ponosimy koszty wynajmu lokalu.

Pomimo starań, Jeronimo Martins Polska nie udało się zrealizować tego pomysłu: - Niestety, mimo wysiłków podejmowanych od bardzo długiego czasu przez JMP, do tej pory nie udało się uzyskać możliwości realizacji projektu dwufunkcyjnego. Głównym powodem są protesty formalne, które mnożą się od początku postępowania mającego doprowadzić do uzyskania nowego pozwolenia na budowę . - czytamy w komunikacie.

Jest szansa?

Jak zapewnia inwestor, niezależnie od dalszych losów inwestycji, podtrzymuje deklaracje dotyczące zaangażowania się w projekty kulturalne, a w szczególności związane z kinem. - W tej sprawie cały czas prowadzimy rozmowy z instytucjami kultury. Sposób realizacji inwestycji nie wpłynie również na nasze plany związane z elementami identyfikacji tego miejsca - zapewnia JMP.

Jedno jest wiadome - na budynku pozostanie napis Femina. Odpowiednio wyeksponowana będzie też tablica pamiątkowa, która była umieszczona wewnątrz budynku.

d4j6c3z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j6c3z