Trwa ładowanie...

Tylu pustostanów biurowych w Warszawie nie było od 10 lat!

"Współczynnik pustostanów będzie coraz większy i w połowie 2016 r. może sięgnąć 19 proc."

Tylu pustostanów biurowych w Warszawie nie było od 10 lat!
d354w9l
d354w9l

Współczynnik pustostanów biurowych w Warszawie wzrósł o 1,5 pp. w ciągu minionych trzech miesięcy i przekroczył 15% na koniec II kwartału, osiągając poziom nienotowany od 10 lat. - czytamy w Pulsie Biznesu. Największy wzrost wolumenu niewynajętej powierzchni odnotowano w centrum stolicy, gdzie współczynnik pustostanów sięgnął 16,3%. Tak wynika z raportu „Rynek biurowy w Warszawie w II kw. 2014 r.", przygotowanego przez Knight Frank dla PB .

W stolicy jest już 4,3 mln mkw. nowoczesnych biur, a kolejne 614 tys. m kw. jest w budowie. Warszawa przoduje pod względem całkowitych zasobów powierzchni biurowych spośród czterech stolic regionu - Pragi, Bratysławy Budapesztu. - Knight Frank przewiduje, że współczynnik pustostanów będzie coraz większy i w połowie 2016 r. może sięgnąć 19 proc.

„Wskaźniki obrazujące sytuację na warszawskim rynku biurowym po II kwartale 2014 roku nie napawają optymizmem. Podaż powierzchni biurowej rośnie w szybkim tempie, ale jednocześnie obserwujemy słabnący popyt, co z kolei skutkuje istotnym wzrostem wskaźnika pustostanów" – mówi gazecie dyrektorka działu badań rynku w Knight Frank Elżbieta Czerpak.

d354w9l

W II kwartale tego roku zakończono budowę 7 inwestycji, które powiększyły warszawskie zasoby o kolejne 107.500 m2. Jest to około 25% więcej niż w poprzednim kwartale i ponad 40% więcej w skali roku. "W obecnej sytuacji rynkowej przyrost zasobów powierzchni biurowej przekłada się na wzrost pustostanów, ponieważ popyt na rynku biurowym jest nieco słabszy niż w poprzednim kwartale, a rynek nie jest w stanie zbilansować takiego tempa wzrostu podaży" - podkreśla m.in. Czerpak.

Stawki wywoławcze za powierzchnię biurową w budynkach zlokalizowanych w Centralnym Obszarze Biznesu (COB to nazwa obszaru związana z biznesem i rynkiem nieruchomości biurowych, wymyślona przez analityków rynku nieruchomości, nie funkcjonująca w świadomości mieszkańców.) wahały się w przedziale 16-26 euro za m kw.

Jak tak dalej pójdzie, centrum stolicy zamieni się w miejsce, w którym stać będą wyłącznie piękne, wysokie i puste biurowce.* *

Przeczytajcie też: Otwarto tunel aerodynamiczny!

d354w9l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d354w9l