Trwa ładowanie...
d874xpr

Udana kwesta na Powązkach. "Prawie 160 tys. zł"

Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację zabytków najsłynniejszego stołecznego cmentarza
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Udana kwesta na Powązkach. "Prawie 160 tys. zł"
d874xpr

250 przedstawicieli świata kultury, życia społecznego i politycznego uczestniczyło w 40. jubileuszowej dwudniowej kweście na renowację zabytków stołecznych Starych Powązek. Fundusze rokrocznie zbierane są na renowację zabytków najsłynniejszego stołecznego cmentarza.

Stare Powązki to miejsce pochówku wielu wybitnych postaci, zasłużonych dla kultury i narodu, uczestników powstań i wojen. Spoczywają tu m.in. lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, autor "Mitologii" Jan Parandowski, reżyser teatralny Stefan Jaracz, poeta Leopold Staff, muzyk Czesław Niemen i tenor Jan Kiepura. Symboliczne groby mają tu również prezydenci Ignacy Mościcki i Stefan Starzyński oraz przywódcy Państwa Polskiego Podziemnego.

Zobaczcie też: Przedwojenne Powązki [ZDJĘCIA]

d874xpr

Po latach wiele grobów wymaga renowacji, niekiedy nawet odbudowy. Datki na ten cel zbierali od rana zbierają uczestnicy 40. już, odbywającej się corocznie w dniu Wszystkich Świętych kwesty, która w tym roku odbyła się pod hasłem "Ratujmy zabytki Powązek".

Tradycyjnie w Al. Katakumbowej przed grobem Jerzego Waldorffa - pomysłodawcy kwesty - wystawiona została skarbonka. Jak co roku jest również prowadzona zbiórka na rzecz cmentarza na wileńskiej Rossie, gdzie pochowano serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

Cmentarz Powązkowski powstał dzięki Melchiorowi Szymanowskiemu, który w 1790 r. ofiarował 2,4 ha gruntu (obecnie Powązki liczą ok. 43 ha) z przeznaczeniem na cmentarz katolicki. Pierwszym pochowanym na Powązkach był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski, którego pogrzeb odbył się w 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu znanych Polaków, poza wybitnymi twórcami z Al. Zasłużonych, spoczywają tam także m.in. Henryk Wieniawski i Krzysztof Kieślowski.

Do końca tego roku planowany jest remont ponad 60 kolejnych grobów powstańczych znajdujących się na Wojskowych Powązkach. Wykonanych ma być 21 nowych krzyży betonowych otoczonych opaskami oraz tablice epitafijne z piaskowca z tablicami ze znakiem Polski Walczącej. Betonowymi opaskami otoczone zostaną również 44 groby wyremontowane przez Muzeum w latach ubiegłych.

d874xpr
Podziel się
Podziel się
d874xpr

Podziel się opinią

Share

d874xpr

d874xpr