Trwa ładowanie...
d1m2r4y

Ulica Chmielna dawniej [ZDJĘCIA]

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ulica Chmielna dawniej [ZDJĘCIA]
d1m2r4y

Chmielna, dawniej nazywana kiedyś Drogą przez Chmielnik to ulica położona w Śródmieściu i na Woli. Biegnie od Nowego Światu, przez Marszałkowską , al. Jana Pawła II aż do Miedzianej.

Zobacz również: Chmielna deptakiem, a nie parkingiem!

Ulica została uregulowana ok. 1770 roku. W większości niezabudowana, otoczona była ogrodami. Pod koniec XVIII w. została wybrukowana. Zabudowa Chmielnej ruszyła dopiero po 1831 roku, początkowo tylko do strony Nowego Światu.

d1m2r4y

W latach 60. i 70. XIX w. ulica stała się bardzo modna. Około 1885 roku cała Chmielna była już zabudowana. Ulica wyróżniała się dużą liczbą hoteli, które budowano tu ze względu na bliskość Dworca Wiedeńskiego.

Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy spalili cały odcinek ulicy między Marszałkowską a Żelazną. Po 1946 r. większość kamienic, nawet dobrze zachowanych, została przeznaczona do rozbiórki. Działo się to głównie w ramach walki z tzw. "prywatną inicjatywą", by zabierać dawnym właścicielom kamienic ich dorobek.

W latach 50. XX w. ulica została podzielona na dwie zupełnie odrębne części przez budowę PKiNu na pl. Defilad. Odcinek między Nowym Światem a Marszałkowską przemianowano na ulicę Henryka Rutkowskiego. Dawną nazwę dla całej ulicy przywrócono tu dopiero 6 listopada 1990 roku. Ulicę odremontowano i przekształcono w deptak. 10 czerwca 2009 r. układ urbanistyczny ulicy między Nowym Światem a Pasażem Wiecha wpisano do rejestru zabytków.

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego .

Zobacz również: Warszawscy muzycy uliczni [ZDJĘCIA]

d1m2r4y

Podziel się opinią

Share

d1m2r4y

d1m2r4y