Trwa ładowanie...
17-01-1970 12:18

Upamiętnią Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej

Upamiętnią Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej
d4i5dmz
d4i5dmz

4 lutego 2015 roku podczas wernisażu prac ogłoszone zostały wyniki I etapu konkursu „RATUJĄCYM–OCALENI” na koncepcję Upamiętnienia Polaków ratujących Żydów podczas okupacji niemieckiej. W sumie do udziału w tym etapie konkursu nadesłanych zostało 136 artystycznych projektów z 16 krajów, spośród których międzynarodowe Jury wyłoniło pięć finałowych koncepcji.

- Są to prace autorstwa: Mateusza Tańskiego, Eduarda Freudmanna i Gabu Heindl, Grzegorza Dutki, Szymona Wróblewskiego, Pedry Pena Jurado i Daniela Zarhy (Studio PEZ) oraz Andrzeja Bulandy i Jadwigi Gajczyk. W ramach II etapu konkursu, finaliści przygotują, realne projekty koncepcyjne, spośród których jeden zostanie zrealizowany - informuje Wawalove.pl Jonna Sońta z Fundacji Pamięć i Przyszłość.

Finałowe projekty możemy obejrzeć w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Ich ekspozycja potrwa do 1 marca 2015 r.

Ogłoszenie zwycięzcy konkursu „RATUJĄCYM-OCALENI” już w kwietniu. - Prace zgłoszone w konkursie reprezentowały bardzo zróżnicowane podejście do problemu konkursu i do samego kontekstu, przeważało jednak podejście traktujące we wrażliwy i dyskretny sposób temat upamiętnienia i godzenia obecności pomnika z życiem okolicznych mieszkańców. […] Jury było pod wrażeniem niebywale szerokiego wachlarza propozycji oceniając ogólny poziom zgłoszonych prac na dobry. Kilka koncepcji wywołało długotrwałe i ożywione dyskusje, czego wynikiem jest wybór prac, które przeszły do następnego etapu. Jego celem jest pogłębienie, urealnienie i lepsze powiązanie projektów z możliwymi aktywnościami, do których stymulowania będą się w przyszłości, w co gorąco wierzymy, przyczyniać – powiedział Jakub Szczęsny, architekt i sędzia referent konkursu.

d4i5dmz

Oprócz ogłoszonych pięciu finałowych koncepcji Jury Konkursu „RATUJĄCYM-OCALENI” dodatkowo przyznało trzy wyróżnienia dla prac autorstwa: Marcina Giemza i Moniki Ryszki z Polski, pracowni SIC Arquitectura y Urbanismo S.L.P. z Hiszpanii oraz pracę zespołu Bygg ArchitectureKruitKok z Danii., Czwarte wyróżnienie przyznane zostało w tzw. ścieżce „dyskusji” pochodziącym ze Szwajcarii autorom koncepcji Upamiętnienia Berte Daanowi oraz Johannesowi Heine.

Wszystkie prace nadesłane na I etap konkursu „RATUJĄCYM-OCALENI” można oglądać do
1 marca 2015 roku na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy ulicy Anielewicza
16. Ogłoszenie finalnych wyników konkursu przewidziane jest na kwiecień
2015 roku.

d4i5dmz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i5dmz