Trwa ładowanie...
dyw5cj4

Upamiętnią wizytę Bowiego w Warszawie. Powstanie mural

21 kwietnia minie 40 lat od tego wydarzenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Upamiętnią wizytę Bowiego w Warszawie. Powstanie mural
dyw5cj4

W kwietniu 1976 roku, zmarły kilka dni temu David Bowie wysiadł na dworcu Gdańskim i udał się na na spacer na pl. Wilsona, gdzie w nieistniejącej już księgarni zakupił kilka płyt. Organizatorzy akcji "Mural dla Bowiego" chcą upamiętnić ten moment ściennym malowidłem. Obraz miałby się pojawić w rejonie dworca Gdańskiego lub na trasie spaceru artysty.

Bowie był w stolicy zaledwie kilkadziesiąt minut, jednak krótki moment wystarczył, by zainspirowany naszym miastem muzyk skomponował utwór "Warszawa". Znalazł się on na jego najmroczniejszej płycie - "Low" (1977). Warto dodać, że od tytułu tego utworu wzięła swoją nazwę brytyjska grupa Warsaw – znana szerzej pod późniejszym mianem Joy Division.

Jedną z płyt, jaką zakupił muzyk, był krążek zespołu pieśni i tańca Śląsk. Frazy z jednego z nagrań zespołu zostały wykorzystane właśnie w utworze „Warszawa”. Związki Bowiego z Polską są więc całkiem silne, a sam mural - mocne uzasadnienie.

dyw5cj4

Na trasie spaceru

Gdzie miałby powstać? - Najlepiej w rejonie dworca Gdańskiego lub na Żoliborzu, na trasie spaceru artysty - wyjaśnia Beata Chomątowska, inicjatorka akcji. 21 kwietnia minie 40 lat od tego wydarzenia, chcielibyśmy zdążyć do tego czasu - wyjaśnia. Koszt oszacowano na 15-17 tys. zł, co jest uzależnione m.in. od powierzchni, dodatkowych kosztów, wynajmu dźwigu, zakupu farb czy honorarium. Chomątowska, z zawodu dziennikarka, świetnie zna temat, ma na koncie juz kilka innych murali w stolicy, doskonale zna procedury

- W pierwszej kolejności zwrócimy się o wsparcie do miasta i Fundacji PKP. Taki mural przede wszystkim byłby super promocją Warszawy i samego dworca. Do piątku zostanie złożony wniosek w Urzędzie Dzielnicy - opowiada Chomątowska. Jest także inna opcja dotacyjna: To konkurs Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej z okazji 25-lecia partnerstwa miast. - W tej opcji myślimy o muralach bliźniaczych: w Warszawie i Berlinie - wyjaśnia inicjatorka.

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 roku, dwa dni po swoich 69 urodzinach i tuż po premierze albumu "Blackstar".

dyw5cj4

Mural pojawi się w kwietniu, a tymczasem posłuchajmy utworu Bowiego poświęconego naszej stolicy. Stronę wydarzenia znajdziecie tutaj .

Przeczytajcie też: W Warszawie powstanie kultowa kawiarnia "Central Perk" z serialu "Przyjaciele"

dyw5cj4

Podziel się opinią

Share
dyw5cj4
dyw5cj4