Trwa ładowanie...

Uroczysta premiera filmu "Smoleńsk" w Teatrze Wielkim. Wśród gości Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński

Najnowsze dzieło Antoniego Krauzego trafi do kin 9 września.

Uroczysta premiera filmu "Smoleńsk" w Teatrze Wielkim. Wśród gości Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński
d3qj0e2
d3qj0e2

W poniedziałek odbędzie się uroczysta premiera filmu „Smoleńsk”, w reżyserii Antoniego Krauzego. W wydarzeniu ma wziąć udział m.in. prezydent Andrzej Duda, i prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także twórcy oraz odtwórcy głównych ról w filmie.

"Smoleńsk" na ekrany kin trafi 9 września, ale już w poniedziałek 5 września odbędzie się uroczysta premiera filmu Antoniego Krauzego, twórcy wielokrotnie nagrodzonego dramatu historycznego "Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł". Z okazji premiery najnowszego dzieła wynajęto największy teatr w Polsce - Teatr Wielki. Na sali może się pojawić 1700 widzów, a wśród nich prezydent Andrzej Duda, i prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także twórcy oraz odtwórcy głównych ról w filmie " Smoleńsk ".* *

"10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami – członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia – ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (Beata Fido)
, dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej, próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy" - czytamy w opisie filmu.

d3qj0e2

Rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego gra w filmie Lech Łotocki, a Marii Kaczyńskiej - Ewa Dałkowska. Odtwórczynią roli Ewy Błasik, wdowy po dowódcy Sił Powietrznych RP gen. Andrzeju Błasiku, jest Aldona Struzik. W obsadzie "Smoleńska" są też m.in.: Jerzy Zelnik, Katarzyna Łaniewska, Marek Bukowski, Maria Gładkowska, Dominika Figurska, Anna Samusionek, Redbad Klynstra i Andrzej Mastalerz.

Za zdjęcia do filmu, realizowane w Polsce i w USA, odpowiada Michał Pakulski. Muzykę skomponował Michał Lorenc.

- Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy - powiedział reżyser Antoni Krauze.

Termin realizacji zdjęć do "Smoleńska" kilkakrotnie przekładano. Pierwsze prace nad filmem rozpoczęły się już w 2013 r. w Warszawie, ale odbyły się wtedy tylko cztery dni zdjęć - w kwietniu i listopadzie. Ostatecznie główny okres zdjęciowy rozpoczął się 24 lutego 2015 r.

d3qj0e2

Przekładano także premierę filmu - początkowo zapowiadano ją na 15 kwietnia br., następnie termin ten przełożono.

Film został zrealizowany na podstawie scenariusza, którego autorami są: Antoni Krauze, Tomasz Łysiak, Maciej Pawlicki i Marcin Wolski.

d3qj0e2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qj0e2