Trwa ładowanie...
d44iea9

Uroczyste otwarcie Ogrodu Krasińskich w sobotę [ZDJĘCIA i WIDEO]

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uroczyste otwarcie Ogrodu Krasińskich w sobotę [ZDJĘCIA i WIDEO]
d44iea9

W sobotę 10 maja 2014 r. w godz. 10:00-16:00, W Ogrodzie Krasińskich odbędzie się piknik z okazji zakończenia kontrowersyjnej rewaloryzacji.

Dlaczego kontrowersyjnej? W 2013 r. wycięto tu 337 drzew, często kilkudziesięcioletnich, ponieważ jak stwierdziła pani Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych "Ten ogród miał to nieszczęście, że przez bardzo wiele lat był ogrodem zaniedbanym, gdzie nie wykonywano żadnej gospodarki drzewostanem". Innymi słowy - co kto miał i posadził, albo samo się wysiało". Pod pismem do Generalnego Konserwatora Zabytków, domagającym się wyjaśnienia realizacji projektu rewaloryzacji Ogrodu Krasińskich, podpisało się 550 osób w tym Maja Komorowska, Wojciech Pszoniak, Artur Żmijewski, Anna Grodzka, Wojciech Malajkat, Kazimiera Szczuka i Janusz Palikot. Zawiadomienie do stołecznej prokuratury złożył w tej sprawie, w imieniu Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukasiewicz.

Czytaj więcej: Wycinka była, przestępstwa nie ma

W sobotę mieszkańcy Warszawy sami będą mieli okazję ocenić zmieny w Ogrodzie Krasińskich. W północnej części parku powstały dwa boiska do gry w boule, a w sobotę będzie można poznać jej zasady i popatrzeć, jak grają profesjonaliści. Przed kwietnym klombem, fontanną i pałacem zasiądzie kwartet smyczkowy, który o godz. 14:30, 15:10 i 15:40 zagra utwory Straussów. Piętnaście minut po godz. 12:00, 13:00 i 14:00 będzie można wraz z instruktorką poćwiczyć jogę.

d44iea9

W sobotę odbędą się trzy spacery z przewodnikami, którzy opowiedzą o dziejach jednego z najstarszych parków w Warszawie. Spacery wyruszą spod bramy głównej (od ul. Bohaterów Getta) o godz. 10:00, 11:00 i 12:00.

Po parku przechadzać się bedą w sobotę aktorzy ubrani w XIX-wieczne stroje. Będą oni zachęcać mieszkańców do wymienionych aktywności, a swoimi ubraniami nawiązywać do epoki, w której blisko 120 lat temu Franciszek Szanior przeprojektował wcześniejsze, barokowe założenie ogrodu. Do tego właśnie krajobrazowego parku nawiązuje obecna rewaloryzacja.

Jak zapewnia Urząd Miasta, w ogrodzie posadzono blisko 100 nowych drzew oraz 24 tysiące krzewów, bylin i cebul. Odrestaurowano również zabytkową XIX-wieczną część parku, barokową bramę główną, uruchomiono też od lat niedziałającą fontannę. Koszt rewaloryzacji z budżetu miasta wyniósł 15 mln zł.

Zobacz również: Zniknie budynek szpecący Ogród Krasińskich

d44iea9

Podziel się opinią

Share

d44iea9

d44iea9